Legacy tid
277
Vilde villatelte - Isabella Moment 300 North
Rummelighed, god kvalitet og et farvevalg, der tager campisten tilbage til naturen. Det er den korte version af Moment 300 North, som er Isabellas bud på det klassiske villatelt i en moderne og nyfortolket version.
Sigter på campingpladserne
Isabella Moment North 300 var på messen i Bella slået op ved siden af DCU’s stand i campingpladsområdet, så der var rig lejlighed til at kigge nærmere på teltet, der er ideelt til familien på 4-6 medlemmer.
Tanken fra Isabellas side er, at campingpladserne kan købe teltet til udlejningsformål. Fordelene er dels, at pladsernes investering ikke er nær så stor, som hvis de skal bygge hytter eller købe mobilehomes, dels giver villateltene campingpladserne en anden vare på hylden, så man også får mulighed for at imødekomme de campister, der hellere vil bo i telt end hytte.
Opstilles to steder
Dansk Camping Union har til den kommende sæson besluttet, at der skal stå tre Isabella Moment 300 North-telte til udlejning på både DCU-Camping Nærum og DCU-Flyvesandet Strand Camp ved Bogense.
DCU’s mediechef, Anne-Vibeke Isaksen, ser interessante perspektiver i de i alt seks store villatelte, der indrettes med to sovekabiner, møbler og køleskab, og som placeres sammen i klynger af tre både i Nærum og på Flyvesandet.
– Der er et stort behov for udlejningscamping i Danmark til alle dem, der ikke ejer deres ejet campingudstyr, eller som gerne vil prøve campinglivet af. Det her gør vi for de mennesker, der gerne vil finde ud af, om camping er noget for dem. De skal bare køre ud til et villatelt, som allerede er slået op, og hvor det hele er der. Det er en let og bekvem måde at komme i gang på, og så er det jo samtidig nogle rigtig skønne campingpladser, teltene bliver opstillet på, siger Anne-Vibeke Isaksen.
Ledige uger, priser med mere vil fremgå af hjemmesiderne hos såvel DCU-Camping Nærum som DCU-Flyvesandet Strand Camp
Fold dit køkken ud
Isabella er i brede campingkredse først og fremmest kendt for sine fortelte, men er meget mere end det. Også på udstyrssiden har Isabella mange varer på hylden. Et af de nyeste skud på stammen er et foldbart udekøkken, så maden kan tilberedes i det fri, og som kan klappes sammen, så det ikke fylder ret meget at transportere.
Under bordet er der et par hylder til opbevaring af gryder, potter, pander og lignende, ligesom en plade kan klappes op, så den dels skærmer for vinden, dels kan bruges til opbevaring af krydderier.
Indbygget sikkerhed
Hvis du ikke allerede har et komfur, kan også det købes hos Isabella i en variant med to gasblus, hvor der til hvert blus er tilknyttet en lille gasflaske, som ligger praktisk gemt af vejen i en lukket beholder. Blusset er i rustfrit stål.
Isabella sælger også et gryde- og pandesæt, der kan bruges på både gas-, keramisk- og induktionskomfur. Sættet kan stables og leveres med et smart, aftageligt håndtag, som klikkes af og på gryden eller panden. Og man behøver ikke at være bekymret for, at håndtaget pludselig løsner sig, så man taber potter og pander, for systemet er konstrueret med en sikkerhedsanordning, så håndtaget først slipper, når man både har løsnet håndtaget og samtidig skubbet en sikkerhedsknap frem.
Isabellas køkkenudstyr rummer også en bordskåner med en indbygget magnet, der klikkes fast på gryden eller panden. Når bordskåneren ikke er i brug, kan den foldes sammen, så den fylder minimalt.
Isabella North i nye nuancer
De nye stilkoncepter repræsenterer hver sin farvepalet, der spænder fra afdæmpede tone-i-tone nuancer til kraftfulde gråtoner med skarpe kanter. Alle farver matcher North Nature-kollektionen og har klare referencer til skandinaviske designtraditioner. De nye farver er ført ud i livet som en del af de nye stilkoncepter og kommer eksempelvis til udtryk i: Camp-let Passion Dawn og Penta Flint.
Isabella Commodore er ikke en ny model, men det er nyt, at den nu fås i North-serien, og at den nu fås med tre meter i dybden.
Camp-let i begrænset udgave
Fra 23. marts 2018 lanceres en helt særlig udgave af den velkendte Camp-let Classic. Den særlige Limited Edition-variant er skabt som en hyldest til den nordiske natur og danske designtraditioner.
– Camp-let North Limited Edition understreger de nuancer, der er kendetegnende for den nordiske natur. Det vil sige, farverne er afdæmpede og rå med et touch af dybhavsblå, fortæller Anne Halskov, Design Manager hos Isabella.
En del af en ny kollektion
Den nye Limited Edition bliver også en del af en større familie. Isabella har til 2018-sæsonen præsenteret en ny North-kollektion, som handler om at komme ud og være ét med naturen og nyde hinandens selskab. Det er en moderne udgave af det simple liv med komfortable og stilrene fortelte, telte og matchende tilbehør lavet til friluftslivet.
Hele North-kollektionen har nogle helt særlige kendetegn.
– Designet er enkelt og elegant. Vi har især fokus på, at der er balance mellem design, farver, symmetri og kontraster. Vigtigst af alt har kollektionen klare referencer til det nordiske udtryk og danske designtraditioner, uddyber Anne Halskov.
Hver Camp-let er unik
De 100 eksemplarer af den nye og nordisk-inspirerede Camp-let Classic North Limited Edition bliver hver især nummeret.
Hver vogn får et nummer på selve vognskallen og signeres personligt fra den danske fabrik. Derudover er Camp-let grundlagt i 1969, og derfor vil stelnumrene på de 100 eksemplarer gå fra nummer 69001 til og med 69100.
Den særlige Limited Edition fås hos Camp-let-forhandlere fra den 23. marts 2018, og indtil den er udsolgt.
Fire nye luftfortelte fra Ventura
I Ventura Air-teltene har Isabella kombineret den bedste teknik inden for lufttelte med velkendte Isabella-materialer. Ud af det er der nu kommet fire nye luftfortelte til verden. Fælles for dem alle er, at de med en enkel konstruktion og Advanced Air System er utrolig nemme at sætte op og pakke sammen igen.
Ventura Air-kollektion består af rummelige rejseluftfortelte til hele familien samt kompakte og enkle deltelte til både campingvogn og autocamper.
Simplex
Er det latinske ord for simpel, og det er lige netop, hvad Simplex er. Det sporty og enkle deltelt passer til både campingvogn og autocamper. Med et Simplex-lufttelt er afslapning og ferie lige om hjørnet.
Cito 350
Betyder hurtig. I dette elegante og buede deltelt til campingvognen kan man hurtigt komme til at nyde ferien. Cito 350 har ovenikøbet et unikt lysindfald og gode udvidelsesmuligheder.
Trinus 400
Trinus betyder ”at rejse”. Trinus 400 er både nemt og rummeligt at have med på rejsen. Det er det ideelle rejselufttelt til hele familien og har gode udvidelsesmuligheder, så der også er plads til gæster.
Vivo
På latin betyder Vivo ”at leve”. Med Vivo-luftteltet får man et kompakt og smart deltelt til både campingvogn og autocamper. Vivo kan hurtigt forvandles til et åbent solsejl og er derfor ideel, hvis turen går til de sydlige himmelstrøg. Vivo åbner døren til at leve livet i den frie natur.
Ventura Air kan ses hos campingforhandlere i marts 2018 og på de danske feriemesser i januar/februar 2018.
Nu kan du klæde dig i Isabella-tøj
Med tøjserien Outdoor Life kan du være klædt i Isabella fra top til tå. Outdoor Life er fremstillet efter samme grundprincipper som alle andre Isabella-produkter med høj fokus på kvalitet og detaljer.
Isabella arbejder løbende på at udvide sortimentet. Lige nu kan du vælge mellem alt fra quiltede jakker og veste, til fleecetrøjer og effektivt regntøj.
Læs mere om Isabella Outdoor Life her
Design dit eget Isabella-læsejl
Sæt familien til vægs
Med YourIsabella er det muligt at få læsejl trykt med de bedste feriefotos, børnene, kæledyrene, den smukkeste solnedgang, motorcyklen, hvad som helst man kan forestille sig.
Målgruppen er private, men kan selvfølgelig også anvendes af erhvervsvirksomheder, der vil blæse et budskab op i stort format foran virksomheden eller fx vise alle medarbejderne allerede ved indgangen.
Knips, tilpas og send
Fremgangsmåden er helt enkel. Du vælger det billede, du vil have på læsejlet og sætter det op i app’en. Så uploader du det personlige læsejl, og i løbet af få uger får du et læsejl med dit eget motiv leveret til den nærmeste Campingforhandler.