Isabella FamiliePower skabte fællesskab og sved på panden

runoful
DCU-CAMPING
Træning, musik og sjove øvelser satte gang i både børn og voksne på DCU-Camping Hesselhus i Silkeborg.

Tekst: Helle Midskov. Foto: Runólfur Guðbjörnsson & Vega Dalgaard 

Der var højt humør, sved på panden og masser af energi, da Isabella FamiliePower i uge 30 lagde vejen forbi DCU-Camping Hesselhus. 

En af de familier, der kastede sig helhjertet ind i aktiviteterne, var Dominique Beck, hendes mand Runólfur Guðbjörnsson og deres to døtre, Vanilla på 13 og Vanessa på 11 år. 

– Det har simpelthen været fantastisk. Vores piger dyrker sport på højt plan, så da vi fandt ud af, at der var fysisk aktivitet her, var vi straks interesserede. Vi har deltaget onsdag, torsdag og fredag – og det har været en fornøjelse, fortæller Dominique Beck, der selv driver et danseinstitut på Djursland. 

foto Vega
Der var mange med hver dag, når Henrik Leth satte gang i træningen på campingpladsen.

Træning på den sjove måde 

Med fitnessboksning, motionsboksning, styrketræning og cirkuselementer blev der budt på aktiviteter, som både børn og voksne kunne være med til. Ifølge Dominique Beck var det netop kombinationen af sjov og træning, der gjorde det hele til en succes. 

– Det er fedt, at det hele er bygget op omkring leg og glæde, og at man tilpasser det til deltagerne. Vi dansede endda en TikTok-dans og gik balancegang – det var spontant, og det gav plads til, at alle kunne være med. Selv teenagere, både piger og drenge, syntes, det var sjovt, og det siger altså noget, siger hun med et grin. 

foto runolfur
Vanilla og Dominique er her i gang med motionsboksning - og Ida fra Isabella FamiliePower giver gode råd og hepper.

Camping med et ekstra gear 

Familien har været på camping i mange år – både i Danmark og i udlandet – og de mener, at aktiviteter som dem fra Isabella FamiliePower tilføjer noget særligt. 

– Vi har oplevet lignende i Holland, men det her er virkelig godt tænkt. At få fysisk aktivitet med i ferieoplevelsen – det giver noget ekstra. Det skaber liv og fællesskab på pladsen. Vi var mange med hver gang, og stemningen var helt i top. Vi talte med en anden familie på fem, som endte med at blive en ekstra dag, fordi børnene så gerne ville deltage, fortæller Dominique Beck, og fortsætter:

 – Vi kommer helt klart igen, hvis vi er så heldige, at det passer med vores ferie. 

En virkelig god oplevelse 

Lejrchef på DCU-Camping Hesselhus, Vega Dalgaard, er også begejstret for besøget fra Isabella FamiliePower: 

– Det har været en virkelig god oplevelse at have Henrik og Ida fra Isabella FamiliePower på pladsen. Sikke en energi og stemning de kommer med. Jeg har kun fået positive tilbagemeldinger fra gæsterne, som synes, det har været både sjovt og inspirerende. 

foto vega
Træningen foregik flere steder på campingpladsen og skabte 
stor glæde - både blandt deltagerne og de øvrige campister.

Et koncept med fremtid 

Bag konceptet står træner og coach Henrik Leth og teltproducenten Isabella, der støtter projektet økonomisk via Isabellafonden. Træningen er bygget op omkring fællesskab, musik og glæden ved at bevæge sig – og det er tydeligt, at det virker. 

Tidligere på sommeren lagde Isabella FamiliePower også vejen forbi DCU-Camping Hornbæk, hvor det ligeledes blev en succes.

Open

Tre på stribe til DCU-Camping Rørvig Strand

Foto Rasmus Schønning
DCU-CAMPING
For tredje år i træk er DCU-Camping Rørvig Strand kåret som Sjællands Bedste campingplads i OpdagDanmarks landsdækkende afstemning.

 Tekst: Helle Midskov. Foto: Rasmus Schønning 

– Det er tredje år i træk, og vi er så glade. Det betyder, at vi gør noget rigtigt, siger lejrchef Michael Fjelde med beskedenhed i stemmen. 

Over 5.700 danskere har i 2025 stemt via sms og app i OpdagDanmarks årlige kåring af landets bedste campingpladser – og igen i år løb DCU-Camping Rørvig Strand med titlen som Sjællands Bedste. Campingpladsen opnåede samtidig en flot 6. plads på landsplan. 

Michael og hans hustru, Vivi Fjelde, der er lejrchefassistent, er både stolte og taknemmelige over brugernes opbakning. 

– Det er et ekstra skulderklap, og det varmer især her i højsæsonen, hvor vi har allermest travlt, siger Vivi Fjelde. 

Fejringen blev ikke glemt – da resultatet blev offentliggjort, blev gæsterne i receptionen budt på champagne. 

Foto Rasmus Schønning
Mange campister vælger at vende tilbage til campingpladsen år efter år - både når der holdes sommerferie - og når de lige har tid og lyst til en weekendtur. 

Siden parret overtog campingpladsen for fem sæsoner siden, har DCU-Camping Rørvig Strand udviklet sig til en fast favorit blandt både nye og tilbagevendende campister. Mange fremhæver især den rolige atmosfære, den høje standard og beliggenheden tæt ved strand og natur. 

– Vi hører tit, at folk vælger os, fordi der er styr på tingene. Det er den slags feedback, der gør det hele værd, siger Michael Fjelde. 

Man kan se alle resultater fra årets afstemning hos OpdagDanmark. 

Læs om DCU-Camping Rørvig Strand her:

Open

Glæd dig til lavsæsonen

Lavsæson
DCU-CAMPING

Vi går snart ind i lavsæsonen, hvor du som DCU-medlem får ekstra fordele med 20% rabat på hytter, 50% pensionistrabat og refusion, hvis du forkorter dit campingophold.

Foto Rasmus Schønning

Priserne for camping og leje af hytter skifter naturligt fra højsæson til lavsæsonen og bliver lavere, hvilket kan give anledning til, at du tager flere dage på camping. 

Vejret er omskifteligt, men det er en del af charmen ved Danmark. Så bare garderoben indeholder tøj til både varmt, koldt og vådt vejr, så venter der mange skønne oplevelser. 

Lavsæson
Lavsæsonen begynder 24. august 2025 og inkluderer således blandt andet efterårsferie, jul og vinterferie. 

Lej en hytte 

Det bliver også billigere at leje en hytte og DCU-medlemmer sparer yderligere 20% på hyttelejen i lavsæsonen. Så der er ingen undskyldning for at komme ud på campingpladserne og opleve Danmark i efteråret og vinteren, hvis telt eller teltvognen føles for koldt.

Lavsæson
Der er hytter på alle DCUs pladser og luksushytter blandt andet her på DCU-Camping Rågeleje Strand. 

Rabat på campingovernatninger 

Alle DCU-medlemmer sparer 30% på personprisen ved overnatning i egen enhed hele året. Derudover sparer pensionistmedlemmer helt særligt hele 50% i lavsæsonen. 

Penge tilbage ved forkortet ophold 

Hvis du som DCU-medlem forkorter dit påbegyndte ophold i egen vogn eller telt på en af DCUs 19 campingpladser, så kan du få penge refunderet for den periode, du ikke har benyttet. Der refunderes dog ikke leje for hytter eller luksustelte, hvis man afbryder et hytteophold før tid. 

Tom vogn 

Hvad nu hvis arbejdet kalder, og en weekend føles for kort til camping? Så har du mulighed for at stille vognen på din yndlingsplads en weekend og lade den stå, mens du tager på arbejde og så tilbage på camping igen weekenden efter. Mens du er på arbejde, betales kun et mindre beløb for tom vogn. Dette skal dog aftales med værten på den enkelte DCU Campingplads. 

Børn og hunde 

Husk, at børn under 12 år og hunde altid er gratis for medlemmer på DCUs campingpladser.

Lavsæson
Hunde og børn under 12 år er gratis for DCU-medlemmer på DCUs campingpladser.  

Find din DCU Campingplads på dcu.dk.

Open

Underholdning i lange baner

Sommeraktiviteter
DCU-CAMPING
DCUs campingpladser byder på talrige aktiviteter i sommerferien og ind i august.

Foto Jan Boserup og Lasse Løndahl Henriksen

Poolparty, Kim Larsen-musik, bålhygge og vandglidebaner.  Det bugner med tilbud på DCUs 19 campingpladser i sommerperioden 2025. 

Husk, at du altid kan læse mere om den enkelte plads på dcu.dk eller kontakte campingpladsen, hvis du vil vide, hvad der sker, mens du er på besøg. Derudover er der ofte en række tilbud og aktiviteter i lokalområdet, hvor personalet kan give gode tips. 

Campingfatter spiller Kim Larsen 

Lejrchef Jens Bak fra DCU-Camping Ebeltoft - Mols slår de musikalske toner an, når han opfører sit helt eget Kim Larsen Show ved fælleshuset, hvor der selvfølgelig bliver mulighed for at synge med. 

Showet finder sted hver lørdag i sommerferien frem til 23. august fra kl. 19-21. 

Poolparty og flødebollekanon 

Er du lidt af en vandhund, kan du få din lyst styret på DCU-Camping Ebeltoft – Mols, hvor der hver tirsdag inviteres til poolparty fra kl. 17-20. Festlighederne fortsætter frem til tirsdag 19. august. 

Sommeraktiviteter
Den dejlige pool danner rammen om flere poolparties på DCU-Camping Ebeltoft - Mols hen over sommeren. 

Er du mere til flødeboller, bliver der hver mandag kl. 15 frem til 18. august opstillet en flødebollekanon ved tipien på DCU-Camping Ebeltoft - Mols. 

Vandglidebaner lægges ud 

Hvis vejret er varmt, bliver der på DCU-Camping Kollund hver lørdag frem til lørdag 23. august lagt vandglidebaner ud ved legepladsen. 

Derudover bliver der, ligeledes om lørdagen, bål med skumfiduser og snobrød kl. 18 ved fællesbygningen. 

Kom med på børnedisko 

Børnene kan roligt pudse danseskoene og gøre sig klar til børnedisko på DCU-Camping Rågeleje Strand, hvor musikken spiller fredag 1. og 15. august. 

Sommeraktiviteter
Forhåbentlig bliver det lige så sjovt som på dette billede, når DCU-Camping Rågeleje Strand inviterer til børnedisko. Billedet stammer fra DCU-Camping Gjerrild Strand. 

Hver fredag frem til 22. august inviteres børnene i Rågeleje desuden til børnequiz, hvor man skal udfylde en kupon, og hvor vinderen dagen efter kl. 10 findes ved lodtrækning. 

Junglevogn og bålhygge 

På DCU-Camping Viborg Sø kører Junglevognen kl. 16 onsdag, fredag og søndag. Sidste gang er søndag 10. august.

Når Junglevognen er færdig med sin runde, sluttes der hver gang ved bålpladsen med bål, hygge og leg.  

Futte og krabbefiskeri 

Toget Futte kører rundt på DCU-Camping Åbyskov Strand fire gange om ugen frem til 20. august. 

Sommeraktiviteter
Togvognen Futte kører ofte på DCU-Camping Åbyskov Strand i løbet af sommeren. 

Når vejret tillader det i Åbyskov, er der flere gange i løbet af sommeren krabbefiskekonkurrence, hvor det gælder om at fange den største krabbe.

Open

Tag på campingferie i købstæderne

Købstæder
DCU-CAMPING
DCU har flere gode bud, hvis du gerne vil holde campingferie i eller i nærheden af nogle af de danske købstæder.  

Foto Visit Aarhus, Zenia Maltha, Jakob Vingtoft og Lasse Løndahl Henriksen 

De danske købstæder rummer en charmerende kombination af by og provins og har på den ene side et hyggeligt byliv med gode butikker, cafeer og restauranter, og på den anden side har de stadigvæk noget personligt og provinsielt over sig, fordi de ikke er større, end at man jævnligt kan opleve lokale, som genkender og hilser på hinanden, når de mødes i bybilledet. 

Hjemsted for Fregatten Jylland 

En af de hyggelige danske købstæder er Ebeltoft. Byen er ikke mindst kendt for Fregatten Jylland, der blandt andet var med i den Anden Slesvigske Krig i 1864, og som i dag fungerer som museumsskib, der ligger i Ebeltoft. Det skønnes, at Ebeltoft er anlagt omkring år 1200. 

Den fik købstadsrettigheder i 1301, og byens historie fornemmes især i den gamle bydel, hvor man går rundt på toppede brosten mellem skæve bindingsværkshuse, og hvor der om sommeren står blomstrende stokroser til at fuldende idyllen. Byen har også adskillige hyggelige butikker og er en populær turistdestination både sommer og vinter. 

Købstæder
Et smukt kig ud over Ebeltoft Vig. 

Besøger du Ebeltoft, er det naturligt at bo på DCU-Camping Ebeltoft, som har åbent hele året, og hvor der både er mulighed for at komme i egen campingvogn, autocamper eller at bestille plads i en af de lækre luksushytter, som pladsen også råder over. Pladsen er også et glimrende udgangspunkt for ture til Ree Dyrepark eller vandreture i Nationalpark Mols Bjerge. 

Købstæder
Nationalpark Mols Bjerge ligger tæt på campingpladsen. 

Domkirke som vartegn 

En anden hyggelig købstad er Viborg, som ikke mindst er kendt for sin smukke domkirke, der fungerer som byens vartegn. Samtidig har Viborg et hyggeligt byliv og er omgivet af smuk natur, blandt andet Søndersø, som DCU-Camping Viborg Sø ligger lige ud til. 

Købstæder
DCU-Camping Viborg Sø ligger lige ud til Søndersø med Viborg på den modsatte side. 

Campingpladsen åbner i midten af marts, og hvis du kan lide at bo her, kan du glæde dig over, at DCU netop har fået forlænget forpagtningsaftalen på campingpladsen med 10 år, så den nu som minimum er på DCUs hænder frem til udgangen af 2035. 

Købstaden Odense

Også Danmarks tredjestørste by, Odense, regnes som en købstad. Byen er ikke mindst kendt som H.C. Andersens fødeby, og både byens turister og lokalbefolkning har siden 2021 kunnet gå på opdagelse i H.C Andersens Hus, som er byens største turistattraktion. 

Derudover har Odense et rigt handelsliv, mange gode restauranter og en smuk natur, blandt andet centreret omkring Odense Å, som er 54 km lang og løber igennem Odense. 

DCU-Camping Odense har åbent hele året og er med sin beliggenhed få kilometer fra byens centrum et ideelt udgangspunkt for et besøg i byen, uanset om man kommer med campingvogn, telt, autocamper eller gerne vil leje en af campingpladsens mange hytter, der findes i adskillige størrelser og prisklasser. 

Købstæder
DCU-Camping Odense har luksushytter og har derudover også andre hytter i forskellige størrelser og prisklasser.

Udover de her nævnte campingpladser har DCU også pladser i eller i nærheden af byer som Rønne, Silkeborg, Helsingør, Aarhus, København og Skagen. Du kan læse meget mere på dcu.dk

Open

Isabella FamiliePower på Hesselhus

Træning
DCU-CAMPING
Sommeren igennem turnerer Isabella FamiliePower rundt på en række danske campingpladser med en populær cocktail af fysisk træning, høj musik og godt humør. Nu er turen kommet til DCU-Camping Hesselhus.

Tekst Torben Brandt 

Familierne kan både få tid sammen og brændt nogle kalorier af, når Isabella FamiliePower fra 21. til 25. juli 2025 besøger DCU-Camping Hesselhus. 

Tidligere i år var arrangementet en stor succes på DCU-Camping Hornbæk, og nu er det så DCU-Camping Hesselhus, som får fornøjelsen af den populære kombination af træning, samvær, musik og hygge. 

- Jeg glæder mig til, at Isabella FamiliePower laver nogle aktiviteter med gæsterne, så vi får noget sjov motion, og jeg forventer, at de bringer en rigtig fed energi ind på pladsen, siger Vega Dalgaard, lejrchef på DCU-Camping Hesselhus. 

Træning
Øvelserne er tilrettelagt, så alle kan være med. 

Isabella bidrager 

Bag Isabella FamiliePower står telt- og udstyrsproducenten Isabella, der bidrager økonomisk til arrangementerne via Isabellafonden, og Henrik Leth, der er coach, træner og ideudvikler på projektet. 

Han har tidligere lavet noget tilsvarende for rejseselskabet Apollo, hvor han var i 10 år og trænede danske turister rundt i Europa, men da corona ramte, var det ikke længere en mulighed. Det blev startskuddet til Isabella FamiliePower, der er blevet et trækplaster på de campingpladser, hvor arrangementet foregår. 

- Jeg tror, at det er blevet populært, fordi de aktive oplevelser og øvelser kan klares af helt almindelige mennesker. Øvelserne skaber godt humør og har et ryste sammen-element, fordi det handler om at hjælpe hinanden undervejs i træningen, der er bygget op omkring boksetræning, som for mange er nyt og sjovt at prøve. 

Træning
Henrik Leth i forgrunden er ideudvikler på Isabella FamiliePower og er også med til træningen. 

- Vores koncept har gjort det muligt for helt almindelige mennesker at få succes med at træne, da det er mere leg end benhård træning. Vi træner til høj musik, og der er en fællesskabsfølelse, så man på den her måde samler familierne, så de får en social oplevelse sammen, der også varer efter, at træningen er slut, siger Henrik Leth. 

Træningen er for campingpladsens gæster, og man behøver ikke at tilmelde sig på forhånd. 

Programmet 

Isabella FamiliePower kommer til DCU-Camping Hesselhus fra 21.-25. juli med følgende program:

Mandag fra kl. 19-20: Fitnessboksning intro og sjov campingtræning for hele familien 

Tirsdag fra kl. 10-11: Fitnessboksning og funktionel træning for hele familien. 

Onsdag fra kl. 19-20: Leths motionsboksning for Camping Champs (fra 8 år) 

Torsdag fra kl. 10-11: Familiebootcamp, leg og teamwork – masser af musik, energi og familievitaminer. Stille stræk og afspænding til sidst 

Fredag fra kl. 19-20: Den legendariske Robinsontur. Henrik Leth viser vej på 2 km fællestur med Danmarks sejeste familier, hvor alle kan være med. På turen er indlagt 6 små familieudfordringer i naturen.

Open

Hop i bølgen blå

Strand
DCU-CAMPING
DCU har ni campingpladser, der ligger helt tæt på vandet.

Danmark er omgivet af hav og smukke strande, og det mærkes også på DCUs campingpladser, hvoraf ni af dem ligger i første parket til vandet og i flere tilfælde også ud til nogle af Danmarks bedste strande.

Længst mod øst, på klippeøen Bornholm, ligger DCU-Camping Rønne Strand – Galløkken, som er placeret ud til Galløkken Strand.

På Sjælland ligger såvel DCU-Camping Rågeleje Strand som DCU-Camping Rørvig Strand ud til sand og dejligt hav, og så tæller vi ikke engang DCU-Camping Kulhuse med, selvom den har direkte adgang fra campingpladsen til Isefjord, ligesom DCU-Camping Hornbæk kun ligger godt fem minutters cykeltur væk fra en af Danmarks bedste strande.

Strand
Stranden i Hornbæk er fremragende og formentlig en af Danmarks bedste. Den ligger en lille kilometer fra campingpladsen. 

Dejlige fynske strande

På Sydfyn ligger DCU-Camping Åbyskov Strand i første parket til vand og strand, og det samme gør DCU-Camping Flyvesandet Strand på den nordlige side af øen. Flyvesandet er Fyns nordligste strand med bløde klitter og dejligt badevand.

Strand
Stranden ved DCU-Camping Gjerrild Strand er dejlig børnevenlig. 

Vil du hellere på camping- og badeferie i Jylland, har DCU også her flere oplagte muligheder. DCU-Camping Gjerrild Strand på Djursland byder på vand og strand af absolut bedste kvalitet lige ved siden af campingpladsen, ligesom der er gode gang- og cykelstier langs vandet til de omkringliggende småbyer.

Gjerrild Strand er særdeles børnevenlig, men hvis børnene alligevel ikke bryder sig så meget om havvand, har campingpladsen også en dejlig swimmingpool.

Højt mod nord

DCUs nordligst beliggende campingplads er DCU-Camping Ålbæk Strand, som ligger ud til Ålbæk Bugt og den fineste sandstrand. Fra campingpladsen er der kun cirka 20 km til Skagen, ligesom en af Nordjyllands andre store seværdigheder, vandreklitten Råbjerg Mile, kun ligger cirka 12 km væk.

DCU-Camping Aarhus – Blommehaven ligger helt ud til Aarhus Bugt og en lille, fin strand, og derudover ligger campingpladsen ikke mere end godt 5 km fra centrum af Aarhus og alle de fristelser, som Smilets By har at byde på.

Strand
DCU-Camping Aarhus - Blommehaven har en fin, lille strand. 

Sidst, men bestemt ikke mindst, ejer DCU også Danmarks største campingplads, DCU-Camping Lyngvig Strand, der ligger i første klitrække til Vesterhavet mod vest og med Ringkøbing Fjord på den anden side.

DCU-Camping Lyngvig Strand
Open

Hele paletten var med på campingweekend

Campingweekend
DCU
DCUs campingweekend 2025 på Egeskov viste endnu en gang, at camping kan foregå på utallige måder.

Tekst Torben Brandt 

Foto Lasse Løndahl Henriksen, Sebastian Faber og Torben Brandt 

Deltagerne på DCUs campingweekend på Egeskov boede i telte, teltvogne, autocampere, campingvogne og sågar en tipi og understregede dermed campinglivets mangfoldighed. 

80 tilmeldte enheder med i alt 223 personer var med på Sydfyn den første weekend i skolernes sommerferie, hvor de første campister ankom fredag før kl. 10 og derefter dryssede ind på pladsen i en lind strøm, godt assisteret af frivillige fra DCUs kredse, der hjalp med al praktikken ved indtjekning, tildeling af pladser og meget andet. 

Campingweekend
Denne lille Knaus Schwalbennest fra 2011 tiltrak sig en del opmærksomhed med sin længde på blot 377 cm. Den blev produceret første gang i 1961 og genoplivet i 2011, hvor Knaus producerede 150 styk i anledning af sit 50-års jubilæum.

Mange tilbud 

Fredag aften spillede veloplagte Søren Okholm og hans band campingweekenden i gang med musik fra scenen. 

Campingweekend
Søren Okholm skød arrangementet i gang med en fed koncert fredag aften. 

Derudover kunne deltagerne i løbet af weekenden fornøje sig med foredrag af DCUs landsformand Anne-Vibeke Isaksen, gåtur i skoven omkring Egeskov, fælles langbord og yoga. 

Campingweekend
Vejret artede sig godt nok til, at langbordet lørdag aften kunne blive en realitet. 

Deltagelse i aktiviteterne var helt frivillig og krævede ikke tilmelding. 

Campingweekend
DCUs landsformand, Anne-Vibeke Isaksen, benyttede lørdagens gåtur til at få sig en god snak med flere af deltagerne på campingweekenden. 

Med i prisen var også fri adgang til Egeskov Slot og den store legeplads, de smukke haver og de mange udstillinger, deriblandt Camping Outdoor Museum, som DCU har etableret i samarbejde med Egeskov Slot. 

Campingweekend
DCU-medlemmerne Connie og Claus Hansen fra Odense nød tydeligvis campingweekenden på Egeskov. De to har camperet i 37 år, kun afbrudt af en kortere periode, hvor de havde en båd, som de dog skilte sig af med, fordi de bedre kunne lide at campere. 

Medlemmer af DCU kan læse mere om campingweekend på Egeskov, når augustnummeret af Camping-fritid bliver omdelt. Det sker fra tirsdag 12. august. 

Open
Emneord

Tag hunden med på camping

Foto Rasmus Schoenning
DCU
På DCUs 19 campingpladser er hunde mere end velkomne, og der er rig mulighed for skønne gåture i naturen.

Tekst: Helle Midskov. Foto Rasmus Schønning og Lasse Løndahl Henriksen

Mange campister tager deres hund med, når de drager på ferie. På DCUs campingpladser er hunde mere end velkomne. 

Er du medlem af DCU, kan du ovenikøbet tage din hund gratis med, og flere af pladserne tilbyder særlige faciliteter, der gør det meget nemt at have sin firbenede ven med på camping. 

På og omkring pladserne er der masser af muligheder for at gå lange ture i naturen. Det er, uanset om du foretrækker skov, strand eller åbne vidder. 

Det vigtigste er blot at tage hensyn til andre gæster: Hunden skal være i snor på campingpladsen, og man skal altid samle op efter den. Så kan alle campister nyde ferien. 

Foto Lasse
Hunden skal være i snor på campingpladsen.

Fra hundeskov til kyststi 

DCUs pladser gør meget for at gøre opholdet godt for hunde og deres ejere. Flere steder findes der indhegnede hundeskove og løbegårde, hvor hunden kan få lov at boltre sig frit. 

På DCU-Camping Ålbæk Strand er der f.eks. en stor, indhegnet hundeskov direkte på pladsen - med både slået græs, vild natur og selvlukkende låge. Også ved DCU-Camping Hesselhus ligger hundeskoven lige på den anden side af vejen, mens man ved DCU-Camping Flyvesandet Strand og DCU-Camping Gjerrild Strand har lignende områder helt tæt ved. 

Andre pladser, som f.eks. DCU-Camping Nærum og DCU-Camping Rørvig Strand, har indhegnede hundegårde, og ved DCU-Camping Rågeleje Strand er der en decideret hundelegeplads. På DCU-Camping Lyngvig Strand er der god mulighed for at lufte hundene på den brede strand og i det omkringliggende klitlandskab. 

Foto Lasse
På flere DCU-campingpladser findes der indhegnede hundeskove. 

Skøn natur lige uden for hegnet 

DCUs campingpladser ligger tæt på smuk natur, hvor det er oplagt at gå tur med hunden. Fra DCU-Camping Kollund er der direkte adgang til Gendarmstien og skoven, og man kan følge stien helt ned til Flensborg Fjord. Ved DCU-Camping Ålbæk Strand ligger stranden kun 300 meter fra pladsen, og på den anden side af vejen breder Ålbæk Klitplantage sig ud med masser af stier. Ved DCU-Camping Odense, DCU-Camping Viborg Sø, DCU-Camping Hornbæk og DCU-Camping Tranum er der også gode muligheder for at komme direkte ud i skov og åbne områder. 

DCU-Camping Rønne Strand – Galløkken har både strand og adgang til hundeskov lidt nord for byen. Ved DCU-Camping København - Absalon kan man følge voldanlægget hele vejen til Brøndby Strand, mens der fra DCU-Camping Aarhus – Blommehaven og DCU-Camping Ebeltoft - Mols er adgang til strand og skovstier lige uden for hegnet. 

Praktisk og hensynsfuldt 

På DCUs pladser bliver der også tænkt på det praktiske. Mange steder er der opsat holdere med gratis hundeposer. Hunden skal holdes i snor på pladsen, og man skal naturligvis altid samle op. 

At tage sin hund med på camping i DCU-regi er hverken bøvlet eller besværligt. Tværtimod er det en naturlig del af campinglivet, at mange har deres hund med. Med lidt hensyn til andre gæster og de praktiske regler i baghovedet, er der lagt op til en dejlig ferie for hele familien - også dem med fire ben. 

Foto Rasmus Schoenning
På flere DCU-campingpladser er der også hundelegepladser - eller adgang til grønne områder med agility muligheder.

Du finder de 19 DCU-campingpladser her: 

Jylland: DCU-Camping Ålbæk Strand, DCU-Camping Aarhus – Blommehaven, DCU-Camping Ebeltoft-Mols, DCU-Camping Gjerrild Strand, DCU-Camping Hesselhus, DCU-Camping Kollund, DCU-Camping Lyngvig Strand, DCU-Camping Tranum og DCU-Camping Viborg Sø. 

Fyn: DCU-Camping Flyvesandet Strand, DCU-Camping Odense og DCU-Camping Åbyskov Strand. 

Sjælland: DCU-Camping Hornbæk, DCU-Camping København - Absalon, DCU-Camping Nærum, DCU-Camping Rågeleje Strand, DCU-Camping Rørvig Strand og DCU-Camping Kulhuse. 

Bornholm. DCU-Camping Rønne Strand - Galløkken. 

Foto Lasse
Det er hverken bøvlet eller besværligt at have hunden med på en DCU-campingplads. Tværtimod er det en naturlig del af campinglivet. 

Gode råd til camping med hund 

- Hold hunden i snor på campingpladsen. 
- Saml altid op efter din hund. 
- Vis hensyn til andre gæster - ikke alle er lige glade for hunde. 
- Benyt hundegårde, hundeskove og luftestier - mange pladser tilbyder gode faciliteter. 
- Sæt dig ind i lokale regler på pladsen - så får både du og din hund den bedste ferie.

Open

Hornbæk gør klar til aktiv ferie

Aktiv ferie
DCU-CAMPING
Isabella FamiliePower gæster DCU-Camping Hornbæk i uge 28.

Tekst Torben Brandt 

Foto Jan Boserup og Henrik Leth

Børn og voksne får gode muligheder for at få sved på panden og fælles succesoplevelser under hyggelige og sjove former, når Isabella FamiliePower gæster DCU-Camping Hornbæk fra 7. til 11. juli 2025 med et program, der byder på forskellige former for træning, god musik og højt humør. 

- Vi har ikke prøvet det før, så det er selvfølgelig spændende. Vi forventer, at det tiltrækker en hel del gæster, siger lejrchefassistent på DCU-Camping Hornbæk, Lone Korneliussen. 

Startede hos Apollo 

Bag Isabella FamiliePower står telt- og udstyrsproducenten Isabella, der bidrager økonomisk til arrangementerne via Isabellafonden, og Henrik Leth, der er coach, træner og ideudvikler på projektet. 

Henrik Leth har tidligere lavet noget tilsvarende for rejseselskabet Apollo, hvor han var i 10 år og trænede danske turister rundt i Europa, men da corona ramte, var det ikke længere en mulighed. 

Aktiv ferie
Henrik Leth glæder sig til at komme til DCUs campingpladser i Hornbæk og Hesselhus. 

Det blev startskuddet til Isabella FamiliePower, der er blevet et trækplaster på de campingpladser, hvor arrangementet foregår. 

- Jeg tror, at det er blevet populært, fordi de aktive oplevelser og øvelser kan klares af helt almindelige mennesker. Øvelserne skaber godt humør og har et ryste sammen-element, fordi det handler om at hjælpe hinanden undervejs i træningen, der er bygget op omkring boksetræning, som for mange er nyt og sjovt at prøve. 

- Vores koncept har gjort det muligt for helt almindelige mennesker at få succes med at træne, da det er mere leg end benhård træning. Vi træner til høj musik, og der er en fællesskabsfølelse, så man på den her måde samler familierne, så de får en social oplevelse sammen, der også varer efter, at træningen er slut, siger Henrik Leth. 

Isabella
Træningen er tilrettelagt, så alle kan være med. 

Træningen er for campingpladsens gæster, og man behøver ikke at tilmelde sig på forhånd. 

Senere på sommeren lægger Isabella FamiliePower vejen forbi DCU-Camping Hesselhus. Det sker fra 21. til 25. juli.

Programmet 

Isabella FamiliePower kommer til DCU-Camping Hornbæk fra 7.-11. juli med følgende program. 

Mandag fra kl. 19-20: Fitnessboksning intro og sjov campingtræning for hele familien 

Tirsdag fra kl. 10-11: Fitnessboksning og funktionel træning for hele familien. 

Onsdag fra kl. 19-20: Leths motionsboksning for Camping Champs (fra 8 år) 

Torsdag fra kl. 10-11: Familiebootcamp, leg og teamwork – masser af musik, energi og familievitaminer. Stille stræk og afspænding til sidst 

Fredag fra kl. 19-20: Den legendariske Robinsontur. Henrik Leth viser vej på 2 km fællestur med Danmarks sejeste familier, hvor alle kan være med. På turen er indlagt 6 små familieudfordringer i naturen. 

Open
Meld dig ind

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 19 campingpladser.
  • 15% rabat hos 90 DCU fordelspladser
  • 20% rabat på hytter i lavsæson
  • Rabat på attraktioner i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat på service hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her