Poolen åbner første fredag i maj

Pools
DCU-CAMPING
Alle swimmingpools på DCUs campingpladser åbner fredag 2. maj.

Hvis du er lidt af en vandhund og glæder dig til at hoppe i swimmingpoolen på en af DCUs campingpladser, skal du sætte et stort kryds i kalenderen ud for fredag den 2. maj 2025. 

For den dag åbner swimmingpoolen på alle DCUs campingpladser. 

- Fremover bliver det en fast, tilbagevendende begivenhed, at vores swimmingpools åbner første fredag i maj. Det er let at huske på den måde, siger DCUs campingchef, Per Malle.

Eneste undtagelse er DCU-Camping Lyngvig Strand, der har indendørs swimmingpool og derfor har andre datoer. 

Lyngvig

De DCU-pladser, som har swimmingpool, er DCU-Camping Odense, DCU-Camping Hesselhus, DCU-Camping Ebeltoft – Mols, DCU-Camping Tranum og DCU-Camping Gjerrild Strand. 

På DCU-Camping Ålbæk Strand er der en badesø, som ligeledes åbner 2. maj. 

Ålbæk

Har du hang til det kolde gys og svært ved at vente til 2. maj, er du naturligvis velkommen til inden da at hoppe i bølgen blå på en af de DCU-campingpladser, der ligger helt ud til havet.

Open

Sommerferie nær Danmarks bedste strande

Strande
DCU-CAMPING
Sommermånederne venter forude, og hvis I vil tilbringe sommerferien ved nogle af Danmarks bedste strande, har DCU flere gode tilbud at vælge imellem.

Foto Rasmus Schønning og Lasse Løndahl Henriksen

Hver sommer drager tusindvis af os danskere til udlandet i jagten på det gode vejr, det lune badevand og de spændende historiske, kulturelle og kulinariske oplevelser. 

Men i takt med, at klimaet ændrer sig, og vejret bliver varmere og mere ekstremt i Sydeuropa, er strømmen af turister øget den modsatte vej, og ifølge Danmarks Statistik steg antallet af franske turister i Danmark i perioden fra 2014 til 2023 med 114 %, mens antallet af spanske turister i Danmark i samme periode steg med 108 %. 

Danmark fra sin bedste side 

Franskmændene, spanierne og de mange andre, som vælger at holde sommerferien i Danmark, kan se frem til at nyde flere tusinde kilometer kystlinje, rent badevand, vidunderlige strande, hyggelige byer, behagelige temperaturer og lange, lyse sommernætter, som alt sammen kendetegner Danmark i sommermånederne, hvor landet tager sig ud fra sin absolut bedste side. 

Og selvom vores badevand ikke er lige så varmt som sydpå, kan du til gengæld glæde dig over, at det både er rent og svalende, hvis du drister dig til at hoppe i. 

Mange valgmuligheder 

Holder du ferie på en af DCUs campingpladser, har du hele ni pladser at vælge imellem, hvis du gerne vil være helt tæt på vandet. Den østligste DCU-plads med adgang til strand er DCU-Camping Rønne Strand – Galløkken, der ligger ud til hyggelige Galløkken Strand, og som samtidig er i gåafstand til hyggelige Rønne, som er Bornholms største by. 

Strande

I den helt modsatte ende af landet ligger DCU-Camping Lyngvig Strand i det vestlige Jylland. Campingpladsen er ikke kun Danmarks største, men den er samtidig en vidunderlig strandplads med en placering i første klitrække til Vesterhavet og med Ringkjøbing Fjord på den modsatte side. 

Strande

Syder af liv

Udover disse to yderpunkter i øst og vest ligger syv andre DCU-campingpladser ud til vandet. 

I Nordsjælland ligger DCU-Camping Rågeleje Strand ud til en fin badestrand og samtidig tæt på hyggelige sommerbyer som Rågeleje, Tisvilde og Gilleleje. 

Strande

Også DCU-Camping Rørvig Strand kan prale af at have en vidunderlig sandstrand i gåafstand fra campingpladsen, ligesom der kun er en kort cykeltur til såvel Rørvig by som Nykøbing Sjælland, der begge syder af liv og glade dage om sommeren. 

Strande

Holder du ferie på Fyn, er der to dejlige strandpladser at vælge imellem. På den nordlige del af øen ligger DCU-Camping Flyvesandet Strand, som er Fyns nordligste strand med dejligt badevand og hyggelige klitter, hvor man kan ligge i fred og nyde solen og sommeren. 

Strande

På den sydlige del af Fyn ligger DCU-Camping Åbyskov Strand helt ud til vandet og samtidig i overskuelig køreafstand til Svendborg, som er en rigtig hyggelig by med masser af liv, shoppingmuligheder og gode spisesteder. 

Strande

Nyd roen i Gjerrild 

Foretrækker du badeferie i Jylland, er der andre muligheder end føromtalte DCU-Camping Lyngvig Strand. En vidunderlig campingplads er DCU-Camping Gjerrild Strand på Djursland, hvor stranden er i topkvalitet, og hvor der hersker en stærkt vanedannende fred og ro. 

Strande

Skulle du få lyst til at opleve andet end campingpladsen, er der gode gang- og cykelstier langs vandet til de omkringliggende småbyer, ligesom Kattegatcentret, Ree Park Safari, Skandinavisk Dyrepark og Randers Regnskov er indenfor overskuelig køreafstand i bil fra DCU-Camping Gjerrild Strand. 

Ikke så langt derfra ligger DCU-Camping Aarhus – Blommehaven helt ud til Aarhus Bugt og en lille, fin sandstrand. Campingpladsen ligger desuden lige ved Marselisborgskoven, og vil du have andet end skøn natur og havvand, er der ikke mere end godt 5 km ind til centrum af Aarhus og alle de fristelser, som Smilets by har at tilbyde. 

Strande

Længere mod nord har DCU endnu en dejlig campingplads, DCU-Camping Ålbæk Strand, der ligger i første række til Ålbæk Bugt og en virkelig dejlig sandstrand. 

Har du lyst til at opleve nærområdet, er der veje eller gode cykelstier til blandt andet Skagen og vandreklitten Råbjerg Mile. 

Strande

Udover de her nævnte campingpladser ligger DCU-Camping Kulhuse også helt tæt på vandet, ligesom DCU-Camping Hornbæk er i cykelafstand fra såvel en hyggelig by som en af landets bedste badestrande.

Open

Nye kræfter bag stævner for børn

Lyngvig
ARRANGEMENT
Det første stævne finder sted i påsken på DCU-Camping Lyngvig Strand.

TEKST Torben Brandt Foto Lasse Løndahl Henriksen 

Tre arrangementer om året målrettet børn. Det er målsætningen for en ny firemands familiegruppe i DCU, der består af 34-årige Marie Louise Kærup Drejdal fra 6. Kreds, 34-årige Chris Christiansen fra 4. Kreds og deres respektive ægtefæller. 

Det første stævne finder sted på DCU-Camping Lyngvig Strand fra 17. til 20. april, hvor der er lagt op til påskeægjagt, hygge, lege og aktiviteter på campingpladsen. 

- Vi vil arrangere stævner målrettet børn, uanset om det er børn med mor og far, børn af enlige forældre eller børnebørn og deres bedsteforældre. Det afgørende er, at det handler om børnene, forklarer Chris Christiansen, der selv har to børn på syv og ni år. 

Som aktiv i kredsbestyrelsen i 4. Kreds er han allerede godt bekendt med kredsarbejdet i DCU og har stor respekt for det, som foregår der. 

- Kredsfolkene laver et kæmpe stykke arbejde, men de fleste kredsture er fortrinsvis for pensionister, og derfor ligger turene som regel uden for ferierne, fordi det er billigere at lave turene på det tidspunkt. Vores ønske er at lave noget for børnefamilier, hvor turene ikke er for dyre, og som ligger på tidspunkter, hvor de har tid, forklarer Chris Christiansen. 

Familiegruppe

Skal fortrinsvis være på campingpladsen 

På de almindelige kredsture er der ofte arrangeret udflugter til byer og seværdigheder i nærområdet, så deltagerne kan få en på opleveren. Det er ikke konceptet på stævnet for børnefamilierne.  

- Vores erfaring, når vi har været af sted med vores egne børn, er, at de helst vil blive på campingpladsen og hygge sig med at rende rundt mellem vognene og være sammen med de andre børn. Så på børnestævnet skal børnene have lov til at lege og være kreative sammen på pladsen, og når ungerne hygger sig, giver det som regel også de voksne en mulighed for at slappe af, siger Chris Christiansen.

 Der bliver også mulighed for at tage et smut i Lalandia i Søndervig, der ligger godt ni kilometer fra campingpladsen. 

- Vi har fået det arrangeret, så deltagerne kan købe billetten til Lalandia lidt billigere, end hvis de skulle have købt den på normal vis, siger Chris Christiansen. 

Udover stævnet på DCU-Camping Lyngvig Strand vil gruppen gerne holde yderligere to stævner i årets løb. Stævnerne skal fordeles ligeligt mellem Jylland, Fyn og Sjælland, men de nærmere detaljer er endnu ikke fastlagt. 

- Ideen er, at de tre stævner kommer til at ligge på samme tid hvert år, så man har noget fast at rette sig efter, siger Chris Christiansen. 

Skal ske noget mere for børn 

Marie Louise Kærup Drejdal fra 6. Kreds og hendes mand udgør den anden halvdel af familiegruppen. 

- Vi er gået ind i det her, fordi vi ønsker, at der skal ske noget mere for børn i DCU. Da jeg var barn, var det noget af det fedeste at komme på camping, men i dag sidder børnene tit med deres telefoner og er optaget af dem. Så vi skal have lavet nogle stævner med aktiviteter, som de kan deltage i, for jeg er sikker på, at hvis der bliver arrangeret nogle sjove lege, som man kan være fælles om, så skal de nok komme, siger Marie Louise Kærup Drejdal. 

Familiegruppe

 

Et rigtig godt initiativ

Familiegruppen er blevet godkendt af DCUs bestyrelse og skal fungere udenom det traditionelle kredsarbejde med direkte reference til DCU-huset. DCUs landsformand, Anne-Vibeke Isaksen, er meget tilfreds med familiegruppens initiativ. 

- Jeg synes, at det er dejligt, at de er interesseret i at gøre det i DCU-regi, for de kunne jo bare have oprettet en gruppe på Facebook og lavet det der. Så jeg glæder mig over det og er også meget tilfreds med, at der har været støtte og opbakning til det i bestyrelsen, siger Anne-Vibeke Isaksen. 

- Det her handler ikke om enten-eller, men om både-og i kredsarbejdet. Vi skal fortsat have de traditionelle kredsarrangementer, som er meget populære og ofte bliver udsolgt hurtigt, men de her ture er et utrolig godt supplement, som også kan have meget stor værdi, siger Anne-Vibeke Isaksen. 

Stævnet på DCU-Camping Lyngvig Strand er åbent for alle, men der er rabat for DCU-medlemmer. Tilmeldingen er åben. 

Tilmeld jer her

 

Open
Meld dig ind

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 19 campingpladser
  • 15% rabat hos 90 DCU fordelspladser
  • 20% rabat på hytter i lavsæson
  • Rabat på attraktioner i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat på service hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her