Familiestævne i efterårsferien

Universe
ARRANGEMENT
I efterårsferien inviterer 4. Kreds til stævne for familier med børn eller bedsteforældre med børnebørn.

Foto: Pressefoto Universe og Torben Brandt

Stævnet foregår fra 11. til 18. oktober på Frigård Camping i Kollund og sigter mod familier med børn, bedsteforældre med børnebørn og andre barnlige sjæle. 

På turen er der blandt andet planlagt et besøg på Universe Science Park, som tidligere hed Danfoss Universe og ligger på Als. 

Universe
Et besøg i Universe Science Park er en oplevelse for hele familien.

Der vil være forskellige aktiviteter på pladsen såsom græskarskæring, kreativt værksted og Halloween. Undervejs vil der også være fællesspisning, hvor man medbringer sin egen mad, ligesom der vil være fælles kaffebord. 

Et smut over grænsen 

Når man alligevel er i den sydligste del af Danmark, vil det være oplagt at smutte en tur over grænsen til Tyskland, hvor et besøg i smukke og hyggelige Flensborg altid lokker. 

Flensborg
Havnen i Flensborg er en skøn oase i byen. 

Eller måske er der brug for at få fyldt lidt op med fristelser fra grænsebutikkerne? Så det er klogt at huske passet. 

  • Priser: Enhed med to personer: 2.000 kr.
  • Enhed med en person: 1.400 kr.
  • Børn 3-11 år: 350 kr.
  • Unge 12-18 år: 700 kr.
  • Billetter til Universe Science Park: 100 kr. 

Tilmeldingsfristen er overskredet, men der er stadig ledige pladser, hvis du og familien har lyst til at være med. 

Du kan tilmelde dig på nedenstående link. 

https://www.dcu.dk/da/arrangementer/efteraarsferiestaevne-2025 

Er der nogen spørgsmål, kan turlederne kontaktes på mail eller telefon. 

Hilsen turlederne Steen og Joan Steensen 

Telefon: 4044 2197 

e-mail: joanogsteen@hotmail.com 

Hans Kurt og Birthe Larsen 

Telefon: 4077 7462 

e-mail: kb-larsen@mail.dk

Open
Emneord

Julestævne på DCU-Camping København

Julemarked
ARRANGEMENT
DCU 1. Kreds inviterer til julestævne i dagene fra 20. til 23. november.

Foto Rolands Varsbergs og Daniel Villadsen

Vi er glade for at kunne genoptage en elsket tradition fra tidligere år – dage fyldt med hyggelige oplevelser og et spændende program, som vi ved, mange af jer har set frem til at dele med os. 

Vi holder traditionerne i hævd, så vores program er helt, som det plejer. Torsdag tager vi på restaurant, hvor vi kan spise en god julemiddag. 

Fredag står den på afslapning for dem, der kom torsdag, inden vi sætter gang i hyggen i opholdsstuen. Vi starter vores julestævne med julegløgg og æbleskiver, hvor vi hygger sammen. 

Lørdag mødes vi til fælles morgenbord i opholdsstuen - vi sørger for brød og ost, marmelade, etc. I tager selv en kande kaffe eller te med, samt service. Efterfølgende er der velkomst med standerhejsning. 

Ind til julemarkederne

Senere tager vi med bus til de københavnske julemarkeder, hvor der også er adgang til Tivoli. 

Kl. 17 bliver der serveret en juleanretning på en af Tivolis restauranter. Drikkevarer er for egen regning. Der er rige muligheder for indkøb, eller I kan gå og summe i de mange forretninger langs Strøget i det hyggeligt julepyntede København. 

Julemarked
Der bliver rig mulighed for at slentre rundt i det julepyntede København. 

Søndag afslutter vi med fælles morgenbord i opholdsstuen. Vi sørger for brød og ost, marmelade, etc. I tager selv en kande kaffe eller te med, samt service. 

Der er plads til 26 enheder. Tilmelding er åben på kredsens hjemmeside på nedenstående link:

https://www.dcu.dk/da/arrangementer/dcu-1-kreds-julestaevne-2025

Stævneledere: Gertie og Hjalmar Benediktson tlf.: 22 61 32 31 

E-mail: hjalmar@benediktsons.dk 

 

Open
Emneord

Hygge og banko

Banko
ARRANGEMENT
DCU 2. Kreds holder i begyndelsen af november stævne på Falster.

Den står på både hygge, fællesspisning og bankospil, når 2. Kreds i dagene fra 7. til 9. november holder stævne på Marielyst Ny Camping, hvor der er ankomst fredag. 

Klokken 19.30 mødes vi, man tager selv kaffe med, og kredsen giver hjemmelavede æbleskiver. 

Medbring mad og drikke

Lørdag er der standerhejsning, og klokken 13 spilles der banko. 

Klokken 18.30 er der fællesspisning, hvor man medbringer egen mad og drikke. 

Der vil være lotteri, og mon ikke kredsen giver et glas vin? 

Søndag morgen mødes vi til kondibingo kl. 9, og klokken 10 er der standerstrygning. 

Tilmeldingen til stævnet åbner 3. oktober og varer frem til 17. oktober. 

  • Priser:
  • Vogn med to personer:    620 kr.
  • Vogn med en person:    470 kr.

Stævneledere 

Berit & Martin 

Brian & Maja

Open
Emneord

Tag med på juletur

Flensborg
ARRANGEMENT
7. Kreds inviterer på juletur til Flensborg den sidste weekend i november .

Foto Torben Brandt og Rasmus Schønning

Der bliver mulighed for at opleve den ægte, tyske julestemning, når DCU 7. Kreds i dagene fra 28.-30. november inviterer på tur til julemarkedet i Flensborg. 

Deltagerne bor på Kruså Camping i forbindelse med stævnet, der begynder fredag 28. november, hvor man mødes på campingpladsen, og hvor der om aftenen serveres snitter. 

Senere serveres der Glühwein – med eller uden Schuss – og stollen, der nok bedst kan beskrives som et sødt brød med rosiner, nødder og krydderier. 

Besøg i Frøslevlejren 

Lørdag formiddag køres der i egne biler til Frøslevlejren, der er et meget interessant sted at besøge. 

Lejren blev opført i 1944 og fungerede som interneringslejr for at undgå, at danske fanger blev deporteret til Tyskland af de tyske myndigheder. 

Flensborg
De gamle bygninger i Frøslevlejren fungerer i dag blandt andet som museum. 

I alt blev cirka 7.000 personer interneret i Frøslevlejren, men ikke alle undgik at blive deporteret til Tyskland. For en måned efter, at lejren var taget i brug, begyndte tyskerne alligevel, stik imod aftalen, at deportere fanger fra Frøslev til de tyske kz-lejre, og cirka 1.600 Frøslevfanger blev ifølge Nationalmuseet deporteret til Tyskland.

Julestemning i Flensborg 

Fra Frøslevlejren køres tilbage til campingpladsen, hvorfra der klokken 15 er afgang med bus til hyggelige Flensborg, hvor der er bestilt julebuffet på Hansens Brauerei med drikkevarer for egen regning.  

Flensborg
Flensborgs gamle bydel med brostensbelagte gader og bindingsværkshuse er hyggelig på alle tider af året. 

Klokken 20.30 går bussen retur til campingpladsen. Søndag er der standerstrygning kl. 9, og der siges tak for denne gang. 

  • Prisen for at deltage i stævnet er:
  • En enhed med to personer     1.740 kr.
  • En enhed med en person      960 kr. 

Tilmelding åbner 13. september kl. 12 og kører frem til 4. oktober kl. 12. Der er plads til 46 personer. 

Du kan læse mere på 7. Kreds’ hjemmeside på dcu.dk.

Open
Emneord

Stævne for børn og barnlige sjæle

Børn
ARRANGEMENT
4. Kreds er klar med et stævne i efterårsferien målrettet børnene. Tilmelding åbner 1. september.

Tag med 4. Kreds til Frigård Camping i Kollund, hvor vi holder efterårsferie-stævne for familier med børn, bedsteforældre med børnebørn og andre barnlige sjæle. 

Vi skal blandt andet besøge Universe Science Park, som tidligere hed Danfoss Universe og ligger på Als. 

Der vil være forskellige aktiviteter på pladsen såsom græskar-skæring, kreativt værksted og Halloween. 

Når vi er i området, kan man jo lige smutte en lille tur til Tyskland. Så husk passet. Du kan læse flere detaljer om stævnet på 4. Kreds’ hjemmeside. 

Tilmelding åbner 1. september kl. 18 og varer frem til 15. september. 

  • Priser:
  • Enhed med to personer.    2.000 kr.
  • Enhed med en person.    1.400 kr.
  • Børn 3-11 år.    350 kr.
  • Unge 12-18 år.    700 kr.
  • Billetter til Universe Scienece Park:    100 kr.

Turledere er Steen og Joan Steensen samt Hans Kurt og Birthe Larsen.

Open
Emneord

Efterårstur til Dresden

Dresden
ARRANGEMENT
Tag med 2. Kreds til Dresden i uge 42 og oplev den smukke, tyske by i efterårets tegn.

Foto Nanna Steen Brandt

Dresden er en af mange oversete perler i Tyskland, men det forsøger DCU 2. Kreds at råde bod på, når kredsen i efterårsferien arrangerer en tur til byen i det østlige Tyskland. 

Deltagerne skal bo på campingpladsen ved navn Dresden-Mockritz, https://www.cbm-camping.de/dresden.

Der er ankomst søndag 12. oktober og derpå standerhejsning. 

Genopbygget kirke

Mandag kl. 10 er der bustur til Dresden og hjemkomst kl. 13. 

Byen blev sønderbombet af de allierede under 2. Verdenskrig, men den er i dag genopbygget og fremstår som en virkelig flot by med et spændende handelsliv og mange smukke bygninger. 

Dresden
Dresden har mange smukke steder at byde på. Her er det Frauchenkirche, der blev bombet under 2. Verdenskrig, men som siden er blevet genopført. 

En af de mest kendte er Frauenkirche, der kollapsede under bombardementet i februar 1945, og som i mange år derefter lå i ruiner. Siden er kirken blevet genopbygget, og i 2005 blev den atter indviet i den oprindelige barokke stil. Frauenkirche er et af de steder, som skal besøges på turen. 

Tirsdag er til fri disposition, og onsdag kl. 10. er der bustur til Frestung Kønigstein, hvor der er bestilt bord, så deltagerne kan spise sammen. Frokost er med i prisen, og forventet hjemkomst er kl. 15. 

Dresden
Fürstenzug i Dresden er efter sigende verdens største porcelænsmaleri. 

Torsdag aften er der festmiddag med 3-retters menu, og fredag kl. 10 står den på flodtur på Elben, hvor vi er retur på campingpladsen cirka kl. 16. Også her er frokost med i prisen. 

Lørdag 18. oktober er der standerstrygning og afgang. Der er tilmelding frem til 21. august. 

  • For en vogn med to personer er prisen 4.300 kr.
  • En vogn med en enkelt person koster 3.000 kr.
  • Læs mere om turen på 2. Kreds’ hjemmeside på dcu.dk
Open
Emneord

Familiegruppen tager til Sydfyn

DCU-Camping Åbyskov Strand - aftemsvømning
ARRANGEMENT
Familiegruppen i DCU er nu klar med sit andet stævne, der holdes i slutningen af august.

Tekst Torben Brandt 

Foto Chris Christiansen

Denne gang går turen til DCU-Camping Åbyskov Strand, hvor Familiegruppen i dagene fra 29.-31. august arrangerer weekendstævne. 

Familiegruppen
Turen i august finder sted på naturskønne DCU-Camping Åbyskov Strand.

- Der er lagt op til, at det skal være en hyggelig tur for familier. Om det er bedsteforældre med børnebørn, forældre med børn eller enlige med børn er ikke vigtigt. Det afgørende er, at det bliver en familietur, hvor den står på hygge, leg, krea og opgaveløsning på campingpladsen, siger Chris Christiansen. 

Han er til dagligt medlem af bestyrelsen i 4. Kreds og er sammen med Marie Louise Kærup Drejdal fra bestyrelsen i 6. Kreds og deres respektive ægtefæller kræfterne bag Familiegruppen, som har til formål at arrangere tre stævner årligt rettet mod familier. 

Familiegruppen
Familiegruppen består af Marie Louise Kærup Drejdal fra bestyrelsen i 6. Kreds og Chris Christiansen fra bestyrelsen i 4. Kreds og deres respektive ægtefæller. Her er de fanget på DCU-Camping Hesselhus. 

På DCU-Camping Åbyskov Strand er der i programmet lagt op til, at der er ankomst fredag 29. august, hvorpå den står på fælles hygge med kaffe, saft og kage. Derpå er der uddeling af opgaveark med forskellige opgaver, man kan løse hen over weekenden. 

Lørdag er der krea-værksted, diverse lege på pladsen og fællesspisning om aftenen, mens søndag 31. august er afrejsedag. 

Begyndte i Vestjylland 

Familiegruppens tre årlige stævner skal fordeles ligeligt mellem campingpladser i Jylland, på Fyn og Sjælland. Den første tur fandt sted i påsken, hvor turen gik til DCU-Camping Lyngvig Strand. 

 

Sydfyn
DCU-Camping Lyngvig Strand tæt på Vesterhavet var et godt sted at sætte drager op.  

- Der var seks vogne, inklusive os fra Familiegruppen, med til stævnet i Lyngvig, som jo var en verdenspremiere. Det var ikke helt så mange, som vi havde håbet på, men vi er også indforstået med, at det skal løbes i gang, og at det kan tage noget tid at udbrede kendskabet, siger Chris Christiansen. 

De seks vogne indeholdt i alt 11 voksne og lige så mange børn, der aldersmæssigt fordelte sig fra 4-5 år op til cirka 16 år. 

Familiegruppen
De forskellige aldersgrupper hyggede sig godt sammen på den første tur. 

- Der var i alt fire teenagere med, og både voksne og børn havde en rigtig god tur. Alle deltagere var medlem af DCU i forvejen, men de var ikke vant til at være med til stævner, så på den måde var det rigtig positivt, at vi fik nogle nye campister med, siger Chris Christiansen. 

Til Sjælland i efteråret 

Til efteråret holder Familiegruppen endnu et stævne, som bliver på Sjælland. Tidspunktet ligger endnu ikke fast. 

- Vi har ikke lagt os fast på, om det bliver i efterårsferien eller en weekend i løbet af efteråret, siger Chris Christiansen, der understreger, at Familiegruppens ture ikke skal ses som en konkurrent til de traditionelle kredseture, men et supplement. 

- Mange af de traditionelle kredsture er for pensionister, der kan rejse udenfor skoleferierne, og de skal selvfølgelig stadigvæk være der, for de er jo uhyre populære og bliver tit udsolgt i løbet af få minutter. Vores ture skal ses som en tilføjelse til de gode ture, som allerede findes, siger Chris Christiansen. 

Du kan læse mere om sensommerturen til DCU-Camping Åbyskov Strand på dcu.dk.

Open
Emneord

Familietid i Vestjylland

Lyngvig
ARRANGEMENT
DCU 6. Kreds inviterer fra 2. til 9. august på en tur med masser af aktivitet og oplevelser for hele familien.

Foto Lasse Løndahl, Anne-Vibeke Isaksen og Chris Christiansen

Vi skal bo på DCU-Camping Lyngvig Strand.  Lørdag er der ankomst med standerhejsning og rystesammen-arrangement. 

Søndag kører vi til Naturkraft ved Ringkøbing, hvor naturens kræfter og skønhed mødes i en unik oplevelse for hele familien. Her kan man udforske vindkraft, klimaforandringer og meget mere gennem sjove og interaktive udstillinger. Der er også mulighed for at deltage i kreative workshops og events. 

Lyngvig
Naturkraft er et sted, hvor hele familien kan blive klogere på klimaet og naturens kræfter.

Mandag 4. august går turen til Bork Vikingehavn, hvor hele familien kan træde ind i vikingernes verden og opleve deres fascinerende livsstil og udforske autentiske vikingehuse, sejlads og håndværk. 

Lyngvig
På Bork Vikingehavn træder man direkte ind i vikingernes verden. 

Børnene vil elske at klæde sig ud som vikinger og deltage i sjove aktiviteter som bueskydning og vikingespil. Man kan udforske de interaktive udstillinger og lære om vikingernes dagligdag, deres skikke og traditioner. 

Lege og oplevelser 

Tirsdag 5. august er fridag med mulighed for at tage på ture på egen hånd. Onsdag 6. august går turen til WOW Park, hvor hele familien kan nyde en dag fyldt med sjove og spændende aktiviteter i naturen. WOW Park er en unik lege- og oplevelsespark, hvor børn og voksne kan udforske trætopbaner, svævebaner, hængebroer og meget mere og blandt andet prøve at forcere 110 meter frithængende netbroer op gennem trækronerne. Den sidste del er med frit udsyn til familien, som spændt venter langt nede på jorden, når man rammer topfart i frit fald fra 20 meters højde. 

Aktivitetsdag for hele familien 

Torsdag 7. august er fridag, mens fredag 8. august er kreativ aktivitetsdag, hvor gruppen Bare Smil skaber en hyggelig og aktiv aktivitetsdag for hele familien med fokus på kreativitet, bevægelse og fællesskab. Dagen foregår i trygge rammer på campingpladsen og kombinerer kreative værksteder, klassiske lege og en spændende skattejagt for både børn og voksne. Undervejs er der fælles grillfrokost med pølser og brød. 

Lyngvig
Der er også indlagt en dag med fokus på kreativitet, fællesskab og bevægelse. 

Dagen byder også på quizzer, som børnene kan deltage i, og masser af leg og bevægelse. Klokken 17 er der afslutning med standerstrygning. 

Lørdag er der afrejse og tak for denne gang. Tilmelding er åben og slutter 26. juni. Efter denne dato kan du kontakte turlederne og høre, om der er ledige pladser. 

  • Pris: Enhed inklusive to voksne og to børn under 12 år:     3.995 kr.
  • Unge 12 -18 år:               995 kr.
  • Ekstra person:             1.395 kr. 

Prisen inkluderer betaling for campingpladsen inklusive faciliteter og strøm samt fri adgang til de ting, der er nævnt i programmet. 

Turlederne er Lene, Helge, Dorthe og Lars. Du kan kontakte Lars Foged på 9156 9596.

Open
Emneord

Sankthansstævne i Ålbæk

sankthans
ARRANGEMENT
4. Kreds inviterer til sankthansstævne fra 20.-24. juni.

Foto Anne-Vibeke Isaksen

Stævnet foregår på DCU-Camping Ålbæk Strand. 

Kommer man før eller bliver længere, afregner man selv med pladsen. Fredag vil der være ankomst samt standerhejsning, og dagen sluttes af med kaffe. 

Lørdag er der planlagt et besøg i ørnereservatet på Skagensvej, hvor vi skal se et rovfugleshow. 

Lørdag aften samles vi i opholdsstuen til fællesspisning, og der bliver serveret dagens ret - medbring selv service og drikkevarer. Der vil blive solgt lotteri. 

Besøg af kriminaltekniker

Søndag får vi besøg af tidligere kriminaltekniker Kim Larsen, som holder foredrag om sit tidligere job. 

I foredraget kommer vi bag om den kriminaltekniske efterforskning, som samler de mange tekniske spor og brikker i puslespillet, som er med til at forklare sagens sammenhæng. 

Det bliver til et kig bag kulisserne, som man oftest ikke kender til, deriblandt spor på gerningsstedet og på ofre for forbrydelser. Vi kommer også en lille tur på missioner i Kosovo, Afghanistan, Irak og Ukraine, hvor han har været udsendt på træningsmissioner eller udsendt for at dokumentere krigsforbrydelser. 

Mandag skal vi besøge Sindal Biogas, hvor vi starter med kaffe og rundstykker, derefter fortæller de om anlægget, og der bliver en rundvisning. Det hele varer ca. 2 ½ time. 

Mandag aften vil der igen være fællesspisning i opholdsstuen, medbring selv mad og drikke samt service. 

Efter spisningen vil der være bål. 

Stævne
4. Kreds inviterer til sankthansstævne på DCU-Camping Ålbæk Strand. Billedet er et arkivbillede fra DCU-Camping Flyvesandet Strand. 

Tirsdag er der standerstrygning samt hjemrejse. 

Tilmelding på 4. Kreds’ hjemmeside fra 14. maj kl. 18 til 1. juni, eller til der ikke er flere pladser. 

Der er plads til 40 personer på stævnet. 

Se priser og program på 4. Kreds’ hjemmeside. 

Hilsen Turlederne Steen og Joan Steensen Jon og Grethe Andersen

Open
Emneord

Pinsestævne på Flyvesandet

Flyvesandet
ARRANGEMENT
3. Kreds inviterer til pinsestævne fra 5. til 9. juni på DCU-Camping Flyvesandet Strand.

Foto: Lasse Løndahl Henriksen, DCU 2. Kreds og Wandy Christiansen

Hvis du med 3. Kreds til stævne, er der endnu nogle dage tilbage at tilmelde sig i. 

Stævnet bliver holdt på DCU-Camping Flyvesandet Strand. Der skal steges/ryges ørred på et bræt ved bål. Ørreden skal I selv forberede samt det tilbehør, som I ønsker dertil. 

Flyvesandet
Deltagerne skal selv tilberede ørreden. 

I får udleveret en ørredside pr. vogn, som I selv skal tilberede til stegning. Kredsen sørger for brædder, søm og bånd. 

Håber på langbord

Vejret er selvfølgelig med os, så vi laver langbord og nyder vores mad ude. Ellers har vi opholdsstuen. Pinsefrokosten vil vi selvfølgelig også forsøge at holde ude. 

Flyvesandet
Hvis vejret tillader det, laves der langbord. 

Under frokosten vil der være uddeling af logbogsmærker. 

Det foreløbige program er, at der er standerhejsning om torsdagen. Fredag er der bankospil, mens der om lørdagen er forberedelse af den laks, som senere skal steges og spises. 

Søndag er der pinsefrokost, hvor man medbringer sin egen mad. Lørdag er der standerstrygning og afrejse. 

En af dagene går lejrchefen Jesper en tur med deltagerne i Flyvesandets skønne natur. 

Flyvesandet
DCU-Camping Flyvesandet Strand ligger meget naturskønt på Nordfyn.  

Pris for 4 overnatninger med strøm, ørred mm.: 

  • 1 enhed med 2 personer: 795 kr.
  • 1 enhed med 1 person: 575 kr.
  • Børn 0-11 år: 50 kr.
  • Ekstra voksne og teens: 487 kr.
  • Fastliggere: 350 kr. 

Tilmelding: Frem til 15. maj kl. 18. 

Stævnelederne Ole og Lis Frankfurth kan kontaktes på 2427 3831

Open
Emneord
Meld dig ind

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 19 campingpladser.
  • 15% rabat hos 90 DCU fordelspladser
  • 20% rabat på hytter i lavsæson
  • Rabat på attraktioner i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat på service hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her