Anden campingplads

Sport-Erlebnis-Camping

Beskrivelse af campingpladsen
Uspoleret plads i fri natur, ikke indhegnet eng. Pladsen er opdelt af offentlig vej og rækker af træer, på Mölls højre bred. Raggaschlucht. Mölltaler Gletsjer. Skydebane ligger op til pladsen. 500 m til centrum.
Uspoleret plads i fri natur, ikke indhegnet eng. Pladsen er opdelt af offentlig vej og rækker af træer, på Mölls højre bred. Raggaschlucht. Mölltaler Gletsjer. Skydebane ligger op til pladsen. 500 m til centrum.

Anmeldelser

4.6
341 anmeldelser på Google
BabSi XxX
BabSi XxX i løbet af den seneste uge

Vi tog spontant til Camping Pristavec i dag med børnene og en ven for at få is. Isen var lækker og smukt tilberedt – det kan man se på billederne. Vi tager ofte derhen for at få is eller anden mad, og det har altid været fantastisk. Venligt, hurtigt og simpelthen behageligt. Jeg kan helt sikkert anbefale det!

Anita Berends
Anita Berends for én uge siden

Vi var der tidligt på sæsonen, og det var stadig meget stille. Der er masser at lave på campingpladsen. Rundstykkeservicen var også meget værdsat.

Chris Luyten
Chris Luyten for én uge siden

Fed campingplads! Især for aktive mennesker, der elsker kajaksejlads, rafting, vandreture eller cykling. Boede 2 nætter, og det var meget stille om natten. Smukke omgivelser! Butikker inden for gåafstand.

Durvinder Singh
Durvinder Singh for én uge siden

Vi havde en dejlig ferie i marts 2022. Hotellet ejes og drives af en meget gæstfri østrigsk familie. Her finder du den typiske østrigske hygge og varme. Maden var meget velsmagende og lavet af deres søn, der studerede til kok. De renoverede deres wellness-område sidste år meget flot. Wellness-området består af en finsk sauna, et dampbad og 2 afslapningsområder. Vi havde hele wellness-området alene (vi tog derhen i lavsæsonen). Hvis hotellet er fuldt booket, kan det dog være overfyldt, da wellness-området er ret lille. Vores værelse var ikke det nyeste, men pænt, stort nok og med balkon. Badeværelset var udstyret med bruser, toilet og håndvask. Alt så rent ud. Hotellet har 3 ladestationer, som kan bruges af deres gæster (gratis, når vi var der). Mölltaler gletsjerlift ligger ca. 20 minutter væk i bil. Hotellet tilbyder god valuta for pengene! Vi vil helt sikkert anbefale det yderligere.

Thomas Rindler
Thomas Rindler for 3 uger siden

Cee Bee
Cee Bee for 10 måneder siden

Vi var på rafting her med 9-, 13- og 14-årige, og det var en sjov introduktion til rafting. Det går ikke særlig hurtigt, med et par sjove, sværere sektioner hist og her, men det er fuldt ud overkommeligt og sikkert med de små, forudsat at der er godt opsyn. Der var et par både, og guiderne gjorde et fantastisk stykke arbejde. I ny og næ kunne man komme ud og tage en dejlig svømmetur, der var lidt sjov ind imellem, og et hyggeligt stop, hvor de, der nød det, kunne hoppe i floden fra en 3 eller 6 meter høj klippe. Kort sagt, begynderturen er perfekt at tage på med (små) børn.

erik merjenburgh
erik merjenburgh for 9 måneder siden

Dejlig campingplads. Vi boede der med vores egen campingvogn. Dejlige, rummelige pladser. Brusere og vaskefaciliteter er okay. Rengøringen kunne være lidt bedre eller hyppigere. Der er masser at lave på campingpladsen. Der er også restauranter. Lige uden for campingpladsen er der en smuk slugtvandring.

Frank Ahlgrim
Frank Ahlgrim for 11 måneder siden

Vi faldt helt tilfældigt over denne campingplads i Mölltal-dalen og var fuldstændig begejstrede. Et fantastisk sted for familier og aktive mennesker. Klatrevæggen og klatretovbanen var gratis for vores børn, og forældrene kunne nyde saunaen. Der var endda rabat på raftingturen. Og campingpladsens restaurant var også meget imponerende. Vi kommer gerne tilbage.

Faciliteter

v
Butik (max 1 km)
C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
F
Sektion for lette campister (telte)
H
Separate vaskekabiner
I
Brusere - v/k vand
K
El-stik for hårtører
L
Udslagskumme
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
V
Opholdsrum
W
TV for gæster
X
Udendørs grill
Y
Legeplads
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
d
Svømmebassin (max 1 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
g
Svømmehal (max 5 km)
i
Windsurfing (max 5 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
l
Bålplads
n
Udlejning af både (max 1 km)
p
Golfbane (max 5 km)
q
Udlejning af campingvogne
r
Udlejning af campinghytte
s
Udlejning af værelser
t
Vandland (max 1 km)
u
Kiosk
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
@
Internet adgang
Ø
Udlejning af mobilhomes
Å
Transit
å
Miljøvenlig
T
El-stik for campingvogne - 220V

Her skal du bo

Sport-Erlebnis-Camping

Adresse

Obervellach 175
9821 Obervellach
047 822 727
[email protected]

Åbningstider

maj - september
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort