DCU fordelsplads

SF-Caravan Etelälahti

Medlemsfordele

10 % rabat
Beskrivelse af campingpladsen

Etelälahti ligger ved bredden af ​​Salmijärvi-søen, for enden af ​​Ollilantie, omkring to kilometer fra Vanhalta Porintie.

Området er et frilufts- og campingvognsområde i byen Vantaa, som vedligeholdes af en forening kaldet SF-Caravan Etelälahti ry (tidligere Etelälahten Ulkoilu ry), grundlagt i 2012. Foreningen er stiftet af brugerne af mobilhome området for at fortsætte driften af ​​området. SF-Caravan Etelälahti ry udlejes i området.

Vognpladserne ligger i et let kuperet terræn. Teltpladser på en græsmark nær stranden.

Gode, tydeligt afmærkede vandrestier til Nuuksi starter fra området. Langs dem er der klare vandsøer med gode badesteder, grillskjul og toiletter. Der er gode bær- og svampeterræner i skoven.

Foreningen byder alle campingvogne, campister og friluftsentusiaster velkommen til området!

Etelälahti ligger ved bredden af ​​Salmijärvi-søen, for enden af ​​Ollilantie, omkring to kilometer fra Vanhalta Porintie.

Området er et frilufts- og campingvognsområde i byen Vantaa, som vedligeholdes af en forening kaldet SF-Caravan Etelälahti ry (tidligere Etelälahten Ulkoilu ry),…

Anmeldelser

4
176 anmeldelser på Google
Evelin Saega
Evelin Saega for én måned siden

Et fantastisk sted i fantastiske omgivelser! Betjeningen var venlig og problemfri fra starten, hvilket gjorde opholdet særligt behageligt. Det er bestemt værd at booke på forhånd online, da stedet tydeligvis er populært. Beliggenheden er fantastisk – de smukke skovstier i Nuuksio ligger meget tæt på og tilbyder fantastiske muligheder for udendørsaktiviteter. Saunaen var også fremragende og kronede oplevelsen. Vi kan varmt anbefale det og kommer helt sikkert igen!

tuija vuorinen
tuija vuorinen for én måned siden

Tiina Väätäinen
Tiina Väätäinen for 6 måneder siden

sarita idman
sarita idman for 7 måneder siden

Henrik Jansson
Henrik Jansson for 2 år siden

Dejlig, rolig campingplads og venlig betjening. En nat i telt kostede 18 øre. Tilstrækkelige vaskefaciliteter og en sauna. Selvom der havde været blågrønne alger i vandet i lang tid. Grillskur, frisbeegolf, volleyballbane og trampolin og cykelvogne til børn osv.

pia peltonen
pia peltonen for 1 år siden

Sikke et roligt sted. Personalet kom for at guide dig, hvor du kan parkere din bil. Det er sjældent at få så god service. Fantastiske steder at gå i skoven. Jeg mødte en gammel dame, der ejer et sted. Hun var rigtig sød, og jeg snakkede med hende i lang tid.

Juha Nikkinen
Juha Nikkinen for 3 år siden

Det var et lidt anderledes sted, når man er vant til det, men værten var god, og stedet var nemt at finde. Saunaerne er fremragende, og der var nok at finde, og det er godt for både kvinder og mænd. Der var også en natursti der, hvilket er et plus. Der er også grillsteder der, og jeg kunne stege et stykke kød der igen. Et sted, der er værd at besøge, jeg anbefaler at tage derhen for at se, hvis du flytter dertil.

Faciliteter

ø
Rabat til medlemmer af DCU

Her skal du bo

SF-Caravan Etelälahti

Adresse

Ollilantie 225 A
03300 Otalampi
040 524 1414
[email protected]

Åbningstider

Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort