Anden campingplads

Schwimmbad Camping Mössler

Beskrivelse af campingpladsen

Weellnessadf. med bl.a. finsk sauna. Wellnessbassin med 30°C varmt vand. Smuk natur, bjerge, bjergbaner, sø, museer, borge, klostre. Der arrangeres flere sports- og underholdningsprogrammer både for voksne og børn.

Weellnessadf. med bl.a. finsk sauna. Wellnessbassin med 30°C varmt vand. Smuk natur, bjerge, bjergbaner, sø, museer, borge, klostre. Der arrangeres flere sports- og underholdningsprogrammer både for voksne og børn.

Anmeldelser

4.7
860 anmeldelser på Google
Peter Koneberg
Peter Koneberg i løbet af den seneste uge

En dejlig campingplads nær Millstatt-søen. Desværre er der ingen direkte adgang til søen, men der er en opvarmet udendørs pool. Toiletfaciliteterne er lige åbnet og er meget fine.

Uli Meyer
Uli Meyer i løbet af den seneste uge

Fantastisk campingplads, rene sanitære faciliteter, swimmingpoolen er perfekt, masser af forskellige indendørs og udendørs aktiviteter for børn, meget venlige ejere, god mad på stedet, og der er også en lille butik. Søen er let tilgængelig til fods via en sti væk fra vejen. Vi nyder altid at tage derhen.

Martina Radzio
Martina Radzio i løbet af den seneste uge

En behagelig og venlig velkomst, en dejlig beliggenhed og en god størrelse. Poolen var velholdt, og de sanitære faciliteter var rene.

Michaela Breitwieser
Michaela Breitwieser i løbet af den seneste uge

En smuk campingplads, som vi varmt kan anbefale! Området er utroligt velholdt og det ideelle sted at slappe af. De nye sanitære faciliteter er især bemærkelsesværdige. Pladserne er også rummelige og byder på masser af plads og privatliv. Poolen var behageligt varm og ren. Hele teamet, især familien Mößler, er meget imødekommende og hjælpsomme. Området omkring er perfekt til fantastiske cykelture rundt om Millstatt-søen og andre aktiviteter (vi havde Kärnten-kortet).

Gabriele Feichtmeier
Gabriele Feichtmeier for 2 uger siden

Anita Rams Kjeldsen
Anita Rams Kjeldsen for 10 måneder siden

Dejlig plads med en lækker placering med kortere gang ned til søen og en fin opvarmet pool. Altid rene faciliteter og venligt personale.

Morten Østergaard Madsen
Morten Østergaard Madsen for 1 år siden

Utrolig god og venlig lejrchef. Pladsen kan varmt anbefales da det ikke er stor og larmende plads. Flotte og meget rene faciliteter. Vender tilbage til den igen. Mvh Kirsten & Morten DK

Bente Baerentzen
Bente Baerentzen for 6 år siden

Fantastisk dejlig Campingplads i Kärnten, Østrig. Hvis man kører mod Millstãtter See, kører helt ned i bunden af søen rundt til højre om søen, så ligger Camping Mössler Schimmbad som den næstsidste plads ved søen. Egentlig består campingpladsen af 2 forskellige pladser, begge ejet af familien Mössler, om et et ældre østrigsk ægtepar, der er uhyre venlige og hjælpsomme. Vi har adskillige gange brugt pladsen som overnatning på vores vej til og fra Cavallino-Treporti i Italien, og har hver gang nydt at ligge på pladsen. Der er så mange dejlige ting man kan sige om denne plads, så det er næsten umuligt at liste dem alle op. Også fordi det er svært at huske dem alle sammen. Jeg anbefaler at man selv prøver pladsen og dens mange dejlige faciliteter. Bl.a. deres skønne swimmingpool, der har åbent til sent om aftenen og om aftenen er der lys på hele poolen, som er udstyret med alt hvad man kan tænke sig, såsom for eksempel boblebad flere steder i poolen. Der er også en dejlig restaurant der altid er meget velbesøgt, hvor man får serveret den mest skønne typiske østrigske mad, til rimelige priser - prøv pladsen og nyd deres mange faciliteter 😍😊👍

Erling Thoisen
Erling Thoisen for 1 år siden

Meget gæstfri værter. Der arrangeres vandreture og mtb ture fra pladsen.

Faciliteter

C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
Å
Transit
v
Butik (max 1 km)
u
Kiosk
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
l
Bålplads
Y
Legeplads
c
Løbebane (max 1 km)
b
Minigolf (max 1 km)
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
V
Opholdsrum
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
X
Udendørs grill
A
Parabol
W
TV for gæster
2
Godt læ
M
Sauna
B
Wellness
f
Soppebassin
h
Strand eller sø (max 5 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
n
Udlejning af både (max 1 km)
q
Udlejning af campingvogne
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
Ø
Udlejning af mobilhomes
s
Udlejning af værelser
o
Udlejning af windsurfer (max 1 km)
i
Windsurfing (max 5 km)
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme
å
Miljøvenlig

Her skal du bo

Schwimmbad Camping Mössler

Adresse

Glanzerstr. 24
9873 Döbriach, Millstätter See
0043 4246 7735
[email protected]

Åbningstider

marts - november
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort