Anden campingplads

Mosvangen Camping Stavanger

Beskrivelse af campingpladsen

God beliggenhed midt i Stavanger naturparksområde lige ved Mosvannet. 500 m til Stavanger svømmestadion. Prædikestolen, Lysefjordveien, Kongeparken, Jernaldergården, Domkirken.

God beliggenhed midt i Stavanger naturparksområde lige ved Mosvannet. 500 m til Stavanger svømmestadion. Prædikestolen, Lysefjordveien, Kongeparken, Jernaldergården, Domkirken.

Anmeldelser

4.2
1594 anmeldelser på Google
Julian S
Julian S i løbet af den seneste uge

Angela Quantrell
Angela Quantrell i løbet af den seneste uge

Fantastisk campingplads. Jeg bookede to nætter, men elskede det lige så meget, da jeg bookede en anden. Som kvindelig solovandrer havde dette sted alt, hvad jeg havde brug for. Masser af ladepunkter. Stort køkken og udendørs siddepladser: en smuk sø og dejligt personale. Kan varmt anbefales.

Jannie Kouwenhoven
Jannie Kouwenhoven i løbet af den seneste uge

På den ene side ligger campingpladsen ved en sø; på den anden side løber den langs en ret trafikeret vej. Støjen fra denne er tydeligt hørbar på campingpladsen. Men igen... det er en bycampingplads. Mindre campister er placeret ret tæt sammen på et græsareal, delvist med noget grus. Du kan være heldig eller uheldig med din plads. Hvis du ankommer tidligt, kan du stadig selv påvirke dette. De sanitære faciliteter er lidt små i forhold til antallet af campister. De er altid meget rene (trods det dårlige vejr! Kudos!). Der er et lille supermarked tæt på campingpladsen. Afstanden til centrum er helt overkommelig, en halv times gang eller mindre end 10 minutter på cykel. Et fantastisk sted at besøge Stavanger!

Heinz Michaela
Heinz Michaela i løbet af den seneste uge

Chekow
Chekow i løbet af den seneste uge

Campingpladsen koster 550 NOK inklusive strøm. Brusere og toiletter er rene, og der er god adgang til byens centrum. Beliggende direkte ved søen er det også et godt sted at lufte din hund. Trods det meget dårlige vejr var campingpladsen allerede fuld om eftermiddagen. Cykeludlejning er tilgængelig på stedet.

michelle kruse
michelle kruse for 3 år siden

Rigtig hyggeligt Camping sted, flot gå rute rundt ved søen, tæt på Stavanger centrum. Rigtig gode faciliteter, både med køkken og spise rum overdækket ude. Rigtige fine bad og toilet faciliteter. God betjening.

Sidsel Engel Jensen
Sidsel Engel Jensen for 6 år siden

Vi kom m telt, meget fint og stort område at sætte telt op på. Mulighed for at sætte telt op under træer eller på åben plæne. Meget larm fra stor vej lige ved siden af pladsen. Mulighed for at gå i offentlig svømmehal som ligger lige ved siden af. Ikke mulig at bade i søen lige ved, som var ret plumret og m ænder. Vældigt godt fælleskøkken og bade, toiletforhold. Samt et meget rart udendørs overdækket terasse område m wifi og god plads. God service fra personalet, som også gav gode rejsetips.

Tina Säilä Jensen
Tina Säilä Jensen for 4 år siden

Super camping. Faciliteter er super og rene. Vandet i badet er super, dejligt tilpas. Det eneste som ikke lige er os er, at man ligger så tæt på naboen. Men en god plads når man skal besøge Stavanger by. Tak for denne gang 🙂🙂🙂.

Frank Leo Jensen
Frank Leo Jensen for 4 år siden

Storby camping. Mennesker over alt, og naboer meget tæt på. Ikke lige mig, men forholdene passer til det, og jeg oplevede ikke kø nogen steder, og værterne var flinke, selv om de havde travlt.

Rolf Tovgaard
Rolf Tovgaard for 4 år siden

Super flot sted meeen lidt små pladser Men super udsigt og plads til en fin gå tur omkring søen

Faciliteter

N
Naturist
D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
F
Sektion for lette campister (telte)
v
Butik (max 1 km)
u
Kiosk
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
Y
Legeplads
c
Løbebane (max 1 km)
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
p
Golfbane (max 5 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
V
Opholdsrum
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
W
TV for gæster
h
Strand eller sø (max 5 km)
d
Svømmebassin (max 1 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
g
Svømmehal (max 5 km)
t
Vandland (max 1 km)
O
Kogemulighed
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
r
Udlejning af campinghytte
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
o
Udlejning af windsurfer (max 1 km)
i
Windsurfing (max 5 km)
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme

Her skal du bo

Mosvangen Camping Stavanger

Adresse

Mosvangen 15
4021 Stavanger
+47 51 53 29 71
[email protected]

Åbningstider

januar - december
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort