Anden campingplads

Castels Camping du Château de Leychoisier

Beskrivelse af campingpladsen

Hyggelig plads med skyggefulde træer i roligt landområde. Byen Limoges, Nombreux-slottet, Porcelænsfabrikation. Wi-fi.

Hyggelig plads med skyggefulde træer i roligt landområde. Byen Limoges, Nombreux-slottet, Porcelænsfabrikation. Wi-fi.

Anmeldelser

3.7
351 anmeldelser på Google
laura vivie
laura vivie for én uge siden

M B
M B for én uge siden

Et smukt sted med mange store træer, der giver skygge og ser så dejligt ud. Campingpladsen ligger i en slotspark. En meget venlig herre i receptionen bød os velkommen. Der er også en restaurant og en swimmingpool. Freden og roen og beliggenheden er helt fantastisk. Mange tak, vi havde en vidunderlig tid.

Torsten Ulrich
Torsten Ulrich for 2 uger siden

En smukt beliggende campingplads lige på slottets grund. De sanitære faciliteter er rene, men meget gammeldags. Da de er en del af de gamle slotsbygninger, tilrådes forsigtighed ved hver indgang til toiletterne for personer over 1,70 m. 😀 Ejeren virker lidt overvældet, men er venlig. Hans assistent taler godt tysk og er meget imødekommende. Det var en skam, at vores plan om at udforske Limoges på cykel derfra ikke lykkedes, da de cirka 10 km på en smal, snoet landevej uden cykelsti ville have været alt for farlige. Damen i receptionen frarådede os det kraftigt.

Dubai Dream
Dubai Dream for 2 uger siden

Det er et smukt og fredeligt sted, perfekt til afslapning. Området var helt fantastisk. Slottet var et klart højdepunkt. Der var også dejlige stier til en kort gåtur og en pool. For ikke at nævne det utroligt venlige personale.

Grethe Boisen
Grethe Boisen for 7 år siden

Dejligt sted. De sanitære forhold kunne godt være lidt bedre, men ellers en skøn campingplads

Horst Billotet (MacBillo)
Horst Billotet (MacBillo) for 1 år siden

En magisk smuk campingplads, der skal opleves. Træerne alene, der er værdige til slotsområdet, vil glæde ikke kun botanikere. Det lille slot med sine fire forsvarstårne ​​imponerer besøgende, men giver også stedet dens hygge. Toiletterne passer til atmosfæren, men er meget rene. Modtagelsen er meget varm og hjælpsom. Slotsområdet er en drøm for børn, med mange mørke og magiske hjørner at udforske.

Faciliteter

C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
F
Sektion for lette campister (telte)
v
Butik (max 1 km)
u
Kiosk
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
Y
Legeplads
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
p
Golfbane (max 5 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
V
Opholdsrum
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
A
Parabol
2
Godt læ
h
Strand eller sø (max 5 km)
d
Svømmebassin (max 1 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
r
Udlejning af campinghytte
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme
å
Miljøvenlig

Her skal du bo

Castels Camping du Château de Leychoisier

Adresse

1 route de Leychoisier
87270 Bonnac la Côte
+33(0)555 399 343
[email protected]

Åbningstider

april - september
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort