DCU fordelsplads

Caravaning des 4 Vents

Medlemsfordele

DCU rabat 10 %
Beskrivelse af campingpladsen

Disneyland Paris 15 min., Paris centrum 40 min. med seværdigheder som Notre-Dame, Versailles- og Vaux le Vicomte-slottet, samt Eiffeltårnet.

Disneyland Paris 15 min., Paris centrum 40 min. med seværdigheder som Notre-Dame, Versailles- og Vaux le Vicomte-slottet, samt Eiffeltårnet.

Anmeldelser

4.7
840 anmeldelser på Google
Karinkennerk@mail.com Mir
[email protected] Mir i løbet af den seneste uge

Fantastisk campingplads, den er så velholdt og vedligeholdt. Poolen er smuk, brusere og toiletter er pletfri, meget store private pladser med strøm ... og damerne i receptionen er bare så søde og hjælpsomme. Jeg ved, at vi vil nyde vores ophold her i fulde drag.

Lee Bradley
Lee Bradley i løbet af den seneste uge

Dette var vores andet besøg på Caravan of 4 Winds, og det bliver bestemt ikke vores sidste. Vi nød vores første ophold så meget, at vi var glade for at vende tilbage. Pladserne er rummelige og byder på masser af plads og privatliv, mens de smukke omgivelser skaber en afslappende atmosfære. Personalet er altid varmt, imødekommende og utroligt hjælpsomt, hvilket får hver gæst til at føle sig værdsat fra det øjeblik, de ankommer. Swimmingpoolen er et fantastisk og dejligt sted at slappe af, især på solrige dage, med et plaskeområde til børnene. Vi elsker også de fremragende familievenlige faciliteter, herunder spillelokalet og petanquebanerne, som er bekvemt placeret ved siden af ​​legeområderne. Det er en vidunderlig indretning, der giver børnene mulighed for at lege sikkert, mens voksne kan slappe af eller spille petanque i nærheden. Caravan 4 Winds er en velholdt campingplads med en venlig atmosfære og fremragende faciliteter. Vores andet besøg var lige så behageligt som vores første, og vi vil varmt anbefale den til alle, der leder efter en afslappende ferie i Frankrig.

MandH Stephenson
MandH Stephenson i løbet af den seneste uge

Varm velkomst tilbage igen, men denne gang boede vi i hytterne. Hytterne var velholdte og veludstyrede. Meget rene og ryddelige ved ankomsten. Varmt og kraftfuldt brusebad med masser af stikkontakter i hele hytten. Det nye vandområde var fantastisk for børnebørnene (1 og 2 år gamle). Fantastisk familiedrevet plads med god service. Aftenpizzaerne var fantastiske!

Juliet B
Juliet B i løbet af den seneste uge

Vi boede her under maj-hedebølgen mellem ophold i Disneyland Paris. Vi ankom kl. 14.30. Portene var lukkede, men ikke låste. Vi åbnede dem og kørte til receptionen, hvor der var en telefon med et nummer, vi skulle ringe til, hvis receptionen var lukket. Ejeren ankom inden for få minutter. Vi har aldrig oplevet så varm en velkomst. Ejeren var så sød: hun spurgte om vores rejse og hvordan vi klarede varmen. Selvom vi havde bedt om en solrig plads, spurgte hun, om vi også ville have lidt skygge, og tog os med til en kæmpe plads med skygge fra et træ, men også solskin hele dagen. Pladsen er en gammel frugtplantage og er enorm, ligesom pladserne, som også har adgang til drikkevand. Facilitetsblokkene er skinnende rene. Selvom der ikke er toiletsæder, gør det virkelig ingen forskel (kanten er bred nok!). Jeg bader normalt med mine Crocs på, men bruserne i blokken overfor receptionen var så nye og rene, at jeg ikke følte, at jeg behøvede det. Poolen var en absolut oase i temperaturerne omkring 30 grader. Den er for nylig renoveret og pletfri. En streng politik om ingen sko holder det sådan, og sko efterlades ved poolporten. Der er et antal træliggestole til brug og en overdækket del til den ene side for at give skygge. Plaskeområdet var også vidunderligt for de små. Pladsens gratis Wi-Fi var også fantastisk med omkring 20 Mbps. Vi elskede absolut vores 3 nætter her og ville ikke tøve med at bo der igen.

Jutta
Jutta i løbet af den seneste uge

Et af de smukkeste steder, vi kender. Ejerne er utroligt venlige, alt er simpelthen perfekt. Tak!

Tanja Irlind
Tanja Irlind for 3 år siden

Rigtig fin og pæn plads. Der er dog lidt langt både til Paris, 1 time med tog, hvor den nærmeste station er 15 min væk i bil, og ca 40 min i bil til Disneyland. Pladserne er dejlig store og faciliteterne er rene og pæne, lidt specielt at der ikke er toiletpapir i båsene, men at man skal huske, at tage inden man går ind i båsen og så var der ikke sæbe, men håndsprit udenfor. Poolen var rigtig fin, dog ikke den største, så i højsæsonen, kan den nok godt blive lidt crowed. Personalet yderst venlige og hjælpsomme. Vi havde et rigtig fint ophold, 2 voksne og med 2 børn under 10 år.

Gitte Bjerre Jørgensen
Gitte Bjerre Jørgensen for 7 år siden

Fantastisk plads. Pæn og stille og i god afstand til Paris og Disneyland.

Dennis Nielsen
Dennis Nielsen for 3 år siden

Rigtig flot og velholdt plads med en fin pool.

Chris Stevens
Chris Stevens for 8 måneder siden

Dette burde være en femstjernet campingplads! Vi boede her i august og var begejstrede for alt. Så venlige og hjælpsomme mennesker, der virkelig ikke kunne gøre nok for deres gæster. Pladserne er enorme med masser af privatliv, og faciliteterne er enestående. En vidunderlig pool, et stort spillerum, petanque... you name it, de har det! Nemt at komme ind til centrum af Paris og en dejlig lille landsby i nærheden. Kan varmt anbefales.

Camila Roth
Camila Roth for 8 måneder siden

Campingpladsen er smukt anlagt. Hver plads er adskilt af hække, hvilket giver os masser af privatliv. Teamet er utroligt venligt og opmærksomt. De hjalp os med at planlægge vores Disneyland-besøg, og vi kunne nemt og uden ekstra omkostninger købe billetter direkte i receptionen. De sanitære faciliteter er rene (omend ret basale) og fuldt ud tilstrækkelige til vores behov.

Faciliteter

ø
Rabat til medlemmer af DCU
C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
F
Sektion for lette campister (telte)
v
Butik (max 1 km)
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
Y
Legeplads
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
X
Udendørs grill
d
Svømmebassin (max 1 km)
g
Svømmehal (max 5 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
r
Udlejning af campinghytte
Ø
Udlejning af mobilhomes
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme

Her skal du bo

Caravaning des 4 Vents

Adresse

22 rue de beauregard
77610 Crévecoeur-en-brie
0164074111
[email protected]

Åbningstider

marts - november
Prisliste år 2026
Valuta EUR
Børn pr. nat
7.00
Campingvogn pr. nat
36.00
Autocamper pr. nat
36.00
Telt pr. nat
36.00
Arealleje pr. nat
36.00
Hund pr. nat
4.00
36 euros included 2 people
Child Under 5 years old free
From 01.07.2026 - 31.08.2026 the price included 2 people is 40 euros per night extra person 7 euros per night child under 5 years old free

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort