Anden campingplads

Camping Village Cavallino

Beskrivelse af campingpladsen

Musikunderholdning. Ca. 400 m lang og ca. 30 m bred sandstrand. Venedig. Badefaciliteter til hunde, information hjælper med idéer til ture.

Musikunderholdning. Ca. 400 m lang og ca. 30 m bred sandstrand. Venedig. Badefaciliteter til hunde, information hjælper med idéer til ture.

Anmeldelser

4
3448 anmeldelser på Google
Savina Bertolone
Savina Bertolone i løbet af den seneste uge

Smuk campingplads. Spaen og massagen kan varmt anbefales!

Da Soafe
Da Soafe i løbet af den seneste uge

Lone Egeberg Brettschneider
Lone Egeberg Brettschneider for 10 måneder siden

En fin plads. Vi boede i et fast telt, med eget lille køkken, men uden rindende vand og ikke wc eller bad. Det var rigtig fint og præcis som forventet. Vi kunne godt have brugt at der var et fælles køkken på pladsen, hvor vi f.eks. kunne bruge en ovn og i øvrigt tilberede mad. Pladsen er pæn og ren, bad og toilet helt ok, men vi kunne godt have drømt om lidt mere private muligheder. F.eks. bare et bad med hele vægge - altså et helt rum uden åbning under og over vægge og dør. Men adgang til havet med en skøn strand og goder muligheder. Vi var 2 voksne og to store børn (teenagers på 14 og 17) så vi brugte ikke pool området, som ser meget børnevenligt og dejligt ud, men også temmelig 'crowded'. Vi har nydt vores ophold. 😀

Daniella Fabricius
Daniella Fabricius for 1 år siden

Første år vi er på campingpladsen. Fin plads, hvor der er pæn og rent. Liggestolene ved poolen er gratis, der er dog ikke så mange. Flere af liggestolene er optaget, også kommer folk først og bruger dem senere. Der er meget, meget HØJT musik på pladsen fra Animations teamet HELE dagen igennem 👎👎👎 Mobilehome ligger for tæt! Når børnene går rundt i mobilehome ved siden af lyder det som elefanter der løber frem og tilbage. Der mangles en "oversigt/ugeplan" over aktiviterne fra Animations teamet, så man kan se hvornår de forskellige aktiviteter er. Vi havde behov for, at besøg lægen på pladsen - Det var vi 100% tilfreds med.

Kenneth Sørensen
Kenneth Sørensen for 3 år siden

Var på ferie på Cavallino Camping sidst i Juli og det var en rigtig god oplevelse, camping pladsen er ikke som de helt store med alt for mange mennesker og alligevel stor nok til at der er mange gode faciliteter som fint pool område(dog med alt for få solsenge) samt legeland og spille hal for ungerne. Restauranten synes vi også var helt udemærket samt take away pizza og grill. Pladsen ligger helt ud til stranden som vi var rigtig meget på , en rigtig lækker sandstrand hvor man kan gå langt ud i vandet inden det bliver for dybt. Fælles toiletter og bad er rigtig fine og rene dog er det lidt mærkelig der ikke er hånd sæbe. Vi skulle lige vænne os til at have badehætte på i poolen men det gik fint alligevel. Vi havde en mobilhome cosy 6/3 som vacance select stod for hvilket fungerede rigtig fint vi blev fulgt til vores mobilhome og gennemgik lige om alt var som det skulle være med de flinke medarbejdere. Mini market med alt hvad man har brug for på ferien, men man kan vel altid ønske sig mere at vælge imellem men der var hvad vi hvad vi skulle bruge. Der er også en fin is kiosk som vi også fik brugt en del:-) stor udvalg og lækre is. Vi havde ikke selv bil med da vi havde taget flyveren til Marco Polo men der køre en direkte bus fra lufthavnen og lige til campingpladsen hvilket var rigtig lækkert. Vi tog også bussen til Punta Sabbioni for at komme til Venedi en dag så man kan sagtens komme rundt selvom man ikke har bil med. Så alt i alt en rigtig god ferie der var som vi havde regnet med og det er ikke usansynligt at vi kan finde på at komme igen en anden gang.

Faciliteter

C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
v
Butik (max 1 km)
u
Kiosk
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
Y
Legeplads
b
Minigolf (max 1 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
V
Opholdsrum
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
A
Parabol
W
TV for gæster
f
Soppebassin
h
Strand eller sø (max 5 km)
d
Svømmebassin (max 1 km)
t
Vandland (max 1 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
r
Udlejning af campinghytte
q
Udlejning af campingvogne
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
Ø
Udlejning af mobilhomes
s
Udlejning af værelser
i
Windsurfing (max 5 km)
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme
å
Miljøvenlig

Her skal du bo

Camping Village Cavallino

Adresse

Via delle Batterie 164
30013 Cavallino, (VE)
0419 661 33
[email protected]

Åbningstider

marts - november
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort