Anden campingplads

Camping Vila Real

Beskrivelse af campingpladsen
Bjerge, gode udflugtsmuligheder, Braga-kirkernes by.
Bjerge, gode udflugtsmuligheder, Braga-kirkernes by.

Anmeldelser

4
787 anmeldelser på Google
jose zapatero
jose zapatero i løbet af den seneste uge

Nous avons passé 2 nuit au camping en camping-car du 08 au 10 juin 2026 Super accueil et de très bon conseil. Installations certes un peu vetuste mais très propres. Très bien placé accès au centre ville 5 mn a pied Ville très agréable superbe parc et de nombreuses randonnées a faire. Merci au propriétaires

Angel Cabreira
Angel Cabreira i løbet af den seneste uge

Rustik campingplads, meget fredelig med store pladser, kun et stenkast fra bymidten og med meget venlig service. Den er også fantastisk til autocampere. Fantastisk!

Lothar
Lothar for 8 måneder siden

Vi tilbragte et par nætter her. Det er et ideelt sted at tage ind til byen eller tage på Corgo-vandreturen. Cykelruten langs den gamle jernbanelinje er også interessant. De sanitære faciliteter er lidt gammeldags, men de var fine for os. De var også tilstrækkelige til vask og tørring af vasketøj.

Jean-François Ferreira
Jean-François Ferreira for 6 måneder siden

Det er dejligt at finde en campingplads lige i byen. Meget stille nat (vi var de eneste campister den 19. november). Alle tjenester (€19 for 2) er tilgængelige, inklusive grill og picnicborde. Betjenten var nærværende og venlig. UNDGÅ AT VAVE IND I DEN NEDERSTE DEL AF CAMPINGPLADSEN I DIN autocamper; DET ER UMULIGT AT PASSERE ANDRE KØRETØJER. Tak til byen.

catia pereira
catia pereira for 9 måneder siden

Vi, en portugisisk familie på seks fra Tyskland med vores hund, boede på denne campingplads i ni dage fra 4. til 13. august 2025. Efter vores lange rejse fra Tyskland var denne campingplads vores første destination. Vi ankom uden forventninger, da vi er nye inden for camping, og vi kan kun sige, at vi var 100% tilfredse. Service 🔝 Renlighed 🔝 Venlighed 🔝 Pris/kvalitet 🔝 På campingpladsen har du frit valg af pladser. Alle vil helt sikkert finde en, de kan lide. Der er en stor toiletbygning – ikke moderne og uden luksus, men med varme brusere (inkluderet i prisen), aflåselige brusekabiner samt hylder og kroge til at hænge tøj op. Toilet kontrolleres og rengøres tre gange om dagen. Til tøjvask er der en vaskemaskine til rådighed (€5 pr. vask) eller, på traditionel portugisisk vis, flere vaskeborde (tanque). Der er to opvaskeområder, et ovenpå ved vaskehuset og et nedenunder. Der er en lille automat til kolde drikkevarer og en kaffemaskine. Centralt beliggende, og alt er inden for gåafstand. De faste campister var alle meget hjælpsomme og imødekommende. Så konklusionen er: Vi kommer helt sikkert tilbage!!! Og til alle, der læser anmeldelserne for at beslutte, om dette er et sted at bo: Glem ikke, hvad camping handler om (minimalistisk – et bevidst enklere liv, væk fra hverdagens stress. Frihed – forbindelse til naturen, fællesskab – men nogle gange også eventyr, improvisation og små udfordringer. 😘✌🏽 Luksus/state-of-the-art – det er måske til hjemmet eller en hotelferie – det hører ikke hjemme her. 😘 Sender jer alle kram 🤗

Alain Merche
Alain Merche for én måned siden

Fin lille campingplads, rimelig pris, varm og kølig velkomst, gamle, men rene sanitære faciliteter, pladserne er ikke markerede, men respekt er dagens orden, vi skulle have været der 1 nat, vi blev der 3, jeg kommer tilbage.

Faciliteter

v
Butik (max 1 km)
C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
F
Sektion for lette campister (telte)
I
Brusere - v/k vand
J
Puslerum
K
El-stik for hårtører
L
Udslagskumme
O
Kogemulighed
P
Opvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
X
Udendørs grill
a
Tennisbane (max 1 km)
b
Minigolf (max 1 km)
h
Strand eller sø (max 5 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
q
Udlejning af campingvogne
r
Udlejning af campinghytte
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V

Her skal du bo

Camping Vila Real

Adresse

Rua de Manuel Cardona
5000-558 Vila Real
0259 324 724
[email protected]

Åbningstider

februar - december
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort