DCU fordelsplads

Camping Solaris 3*

Medlemsfordele

5% rabat i højsæsonen (29.06.-31.08.) og 7,5% rabat i før og eftersæson (fra åbning til 28.06 og 01.09 til campingpladsens lukning)
Beskrivelse af campingpladsen

PLADSER OG LEJLIGHEDER MED EN INTIMT ATMOSFÆRE I POREČ

Omgivet af en tyk egeskov på Lanterna-halvøen nær Poreč tilbyder de rummelige pladser, lejligheder og værelser på Camping Solaris 3* en afslappende ferie for naturelskere og naturister.

De vidunderlige naturiststrande og det store udvalg af sports- og rekreative aktiviteter såsom beachvolley, mini-OL eller gåture langs skovstier gør dette feriested til et fremragende valg for en aktiv ferie.

Børneklubben byder på underholdning hele dagen, og vores buffet- og à la carte-restauranter byder på et udvalg af velsmagende retter hver dag.

  • nyt Solaris Eco Premium campinghus, bygget af 90 % naturlige eller genbrugsmaterialer og udstyret i overensstemmelse med vores bæredygtighedspolitik
  • naturistcampingresort med rummelige pladser, lejligheder og værelser
  • fantastisk beliggenhed ved havet på den skovklædte Lanterna-halvø
  • 2,5 kilometer lang kyst med skønne naturiststrande
  • Wow Wow kæledyrsvenlig ferie - gæster med hunde bydes velkommen med en særlig Wow Wow-godbid i udvalgte campingpladszoner
  • Wowsome Park – indhegnet udendørs lege- og socialiseringsområde for hunde og deres ejere
  • udendørs pool med havudsigt
  • buffetrestaurant og valgfri halvpension
  • underholdning for alle aldre (fra juli til september)
  • bred vifte af sportsaktiviteter i det nærliggende Valamar Tamaris Resort
  • Valfresco Direkt er vores service til onlinebestilling og levering af mad og dagligvarer direkte til din standplads eller campingplads.
  • Valamar Experience Concierge – et bredt udvalg af de bedste oplevelser på destinationen.
  • Turistmedicinsk klinik tilgængelig på destinationen i almindelige åbningstider; vagtlæge til rådighed for telefonkonsultationer 24/7

HVAD ER VI STOLT AF?

  • fantastisk beliggenhed ved havet på Lanterna-halvøen
  • fantastiske naturiststrande med en samlet længde på 2,5 km
  • fred og velbevaret natur på en naturistcampingplads på et areal på 49 ha
  • stort udvalg af overnatningsmuligheder med mulighed for halvpension
  • udendørs pool med havudsigt
  • sports- og underholdningsprogrammer fra juli til september
  • bredt udvalg af mad og drikkevarer
  • Kæledyr er velkomne på udpegede campingpladsområder

PLADSER OG LEJLIGHEDER MED EN INTIMT ATMOSFÆRE I POREČ

Omgivet af en tyk egeskov på Lanterna-halvøen nær Poreč tilbyder de rummelige pladser, lejligheder og værelser på Camping Solaris 3* en afslappende ferie for naturelskere og naturister.

De vidunderlige…

Anmeldelser

4.3
2542 anmeldelser på Google
Radomír Grygar
Radomír Grygar i løbet af den seneste uge

Mobile Homes Albatross er fremragende... Simpelthen de bedste...

Wolfgang Thißen
Wolfgang Thißen i løbet af den seneste uge

Fantastisk sted. Alt for mange mennesker forstår ikke naturisme. Alt for mange, og 70% af dem, går rundt i tøj. De tager ikke naturisme særlig alvorligt. Det er en skam, at ejeren ikke er opmærksom på det. Der er masser af campingpladser, hvor folk går i tøj; de burde tydeligt regulere det og gøre det obligatorisk. Andre campingpladser håndterer det på denne måde med skilte på området.

Stefan
Stefan i løbet af den seneste uge

Rajko Barbič
Rajko Barbič for én uge siden

Jeg var i FKK-lejr.

Silvio Greter
Silvio Greter for én uge siden

Jeg elsker stedet. Det var lidt tidligt på sæsonen. Personalet er altid venligt og hjælpsomt.

Alexandra Sobczyk
Alexandra Sobczyk for 6 år siden

Vores første og bestemt ikke sidste besøg. Alt spillede lige fra sen indtjekning til udtjekning. Der er pænt og rent alle steder og super lækre spisesteder. Mange timer er gået i Aquaparken som er meget børnevenlig lige fra de helt små til større børn. De bedste anbefalinger herfra

Knud Engmarksgaard
Knud Engmarksgaard for 5 år siden

Venlig og afslappet atmosfære.

nico schomburg-kirschhoch
nico schomburg-kirschhoch for 4 måneder siden

Hej kære Valamar-team! Min far og jeg har besøgt Solaris i årevis, og siden 2025 er pris-ydelsesforholdet for mad og supermarked blevet meget højt. Hvad jeg også finder skuffende, er, at priserne er for høje, når man bestiller mad. Det var helt anderledes for år siden; dengang var priserne lave, og nu er de så høje, at min far og jeg har bemærket det. Hvem har råd til det længere? Supermarkedspersonalet burde tale lidt mere tysk, fordi nogle af tyskerne ikke taler særlig godt engelsk. Og de burde være personale, der kan vise dig præcis, hvor lejlighederne er, i stedet for at fortælle dig, at du selv skal finde dem. Det ville være et godt forslag. Placer venligst heller ikke husene i skovbrynet ud mod vejen, men snarere ud mod stranden. Og sørg venligst for, at der er lidt havudsigt. Dette er ikke ment som kritik. Det er ment som en positiv tilføjelse til dig. Med venlig hilsen, Nico Schomburg Kirschhoch

Bennie Neehoff
Bennie Neehoff for 8 måneder siden

Vi var her i august 2025; en meget smuk nudistcampingplads. Vi kunne godt lide alt; man kan gå rundt uden tøj overalt undtagen i butikkerne og restauranterne, hvor det er nødvendigt med en vis tildækning. Der er masser af underholdning og restauranter, og livemusik hver aften, præcis hvad vi kan lide. Nogle pladser er tæt dækket af træer; vi foretrækker lidt mere sol. Alle sanitære faciliteter er rene og rengøres hele dagen. Sanitærfaciliteterne i nogle bygninger er dog meget forældede, hvilket er en skam, selvom de er rene. Man kan nemt svømme i det varme hav; det er virkelig dejligt, og der er brusere overalt langs kysten. Desværre fungerer Wi-Fi'en meget dårligt; jeg er vant til bedre i Kroatien. Vi kommer helt sikkert tilbage.

Alexandra Krieger
Alexandra Krieger for 8 måneder siden

Jeg tager derhen hvert år med børnene, ofte flere gange. Campingpladsen er meget velholdt med god infrastruktur på og omkring området. Personalet er meget venligt og kompetent. Strandadgangen, vi bruger, er nem at gå på, og vandet er rent. Der er også masser af aktiviteter for børn (minigolf, legepladser).

Faciliteter

ø
Rabat til medlemmer af DCU
N
Naturist
C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
v
Butik (max 1 km)
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
Y
Legeplads
b
Minigolf (max 1 km)
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
A
Parabol
W
TV for gæster
h
Strand eller sø (max 5 km)
d
Svømmebassin (max 1 km)
g
Svømmehal (max 5 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
n
Udlejning af både (max 1 km)
q
Udlejning af campingvogne
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
Ø
Udlejning af mobilhomes
s
Udlejning af værelser
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme

Her skal du bo

Camping Solaris 3*

Adresse

Solaris 1
52465 Tar
+ 385 52 465 000
[email protected]

Åbningstider

april - oktober
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort