Anden campingplads

Camping Les Grenettes

Beskrivelse af campingpladsen
Opvarmet svømmebasin, boules, bordtennis. Fyrtårn, havn. La Rochelle, Fort Boyard.
Opvarmet svømmebasin, boules, bordtennis. Fyrtårn, havn. La Rochelle, Fort Boyard.

Anmeldelser

3.7
918 anmeldelser på Google
Manuel Silveira
Manuel Silveira i løbet af den seneste uge

Meget imødekommende.

Corinne Vlr
Corinne Vlr i løbet af den seneste uge

Smuk, velbeliggende og rolig campingplads. Adgangen til mobilhomet var lidt kompliceret. Den tildelte placering af mobilhomet blev ikke respekteret. Ellers et dejligt mobilhome. Fin plads, veludstyret.

Jessica Garnung
Jessica Garnung for én måned siden

Vi havde en dejlig weekend med familie og venner på campingpladsen Sandaya Les Grenettes på Île de Ré til min fødselsdag. Mobilhomes er smukke, lavet af træ, meget komfortable og moderne med fremragende, nyligt opdaterede faciliteter. Adgang til stranden kun 250 meter væk er et stort plus, med en moderne armbåndsforbindelse og nem adgang til mobilhomes. Adskillige swimmingpools glædede hele familien. De naturlige omgivelser er det, der gør det så smukt. Personalet er dejligt; alle var fremragende, fra receptionen til underholdningsteamet, vedligeholdelsespersonalet og servicepersonalet - alle smilende, opmærksomme og empatiske. Vi vil helt sikkert vende tilbage og kan varmt anbefale at tilbringe mindst ét ​​ophold i dette lille hjørne af paradis. Tak til campingpladsen og dens meget behagelige personale. På gensyn.

Duke Ktmracing
Duke Ktmracing for én måned siden

En meget behagelig campingplads med venligt personale. Stille og skyggefuldt. Vandparken er fin, men mangler skygge. Vi nød vores ophold; det moderne mobilhome levede op til vores forventninger. Den eneste ulempe var det meget upålidelige Wi-Fi. I betragtning af det svage GSM-netværk på øen ville en stærkere Wi-Fi-forbindelse have været et stort plus, især da det også driver tv'et, så vi ofte mistede tv'et. En velkomstpakke (svamp, rengøringsmiddel, opvaskemaskinetablet) ville have været en fin detalje. Ellers kan jeg varmt anbefale denne meget behagelige campingplads.

melissa77490
melissa77490 for 2 måneder siden

En meget dejlig campingplads, let tilgængelig med bil. På grund af vores sene ankomst fik vi fremragende hjælp til at afhente vores nøgler (e-mail, telefon). Campingpladsen ligger ved havet og er let tilgængelig til fods. Swimmingpoolen er meget fin og, for denne tid af året, opvarmet til 24 grader Celsius. Mobilhomet var pletfrit, meget rent og veludstyret. Aktivitetslederne var til stede og opmærksomme; børnene var også begejstrede. Mange tak!

Faciliteter

D
Handicapegnet plads
H
Separate vaskekabiner
I
Brusere - v/k vand
J
Puslerum
K
El-stik for hårtører
L
Udslagskumme
O
Kogemulighed
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
Y
Legeplads
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
f
Soppebassin
h
Strand eller sø (max 5 km)
i
Windsurfing (max 5 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
p
Golfbane (max 5 km)
s
Udlejning af værelser
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
Ø
Udlejning af mobilhomes
T
El-stik for campingvogne - 220V

Her skal du bo

Camping Les Grenettes

Adresse

Route de Bois-Plage
17740 Sainte-Marie-de-Re
0546 302 247
[email protected]

Åbningstider

januar - december
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort