Anden campingplads

Camping La Tour Fondue

Beskrivelse af campingpladsen

Hyéres-øerne. Direkte ved havet. Perfekt sted til dykning og windsurfing.

Hyéres-øerne. Direkte ved havet. Perfekt sted til dykning og windsurfing.

Anmeldelser

4.2
1446 anmeldelser på Google
Christele Le roy
Christele Le roy i løbet af den seneste uge

Markus Portius
Markus Portius i løbet af den seneste uge

ACSI er virkelig fantastisk!

B. VARLET
B. VARLET i løbet af den seneste uge

Juergen Otto
Juergen Otto for én uge siden

God forbindelse til øen Porqueolles.

Mach2 harmony
Mach2 harmony for én måned siden

Vi tilbragte tre nætter på denne campingplads i vores campingvogn fra 7. til 10. maj. Pladserne er ret små, uden græs (mærkværdigt i maj), men behagelige og skyggefulde. Havudsigten er storslået (så meget, at man skal betale ekstra, hvis man bor i udkanten af ​​campingpladsen). De sanitære faciliteter er nye og meget velholdte. Personalet er venligt og hjælpsomt. Jeg fandt prisstrukturen ret uklar; jeg kunne ikke finde ud af præcis, hvad vi blev opkrævet for. En klar oversigt over prisen pr. person, pr. plads og pr. dag for elektricitet ville være meget mere nyttig. Det er stadig en behagelig, rolig campingplads, og jeg vil anbefale den.

Stefano Mantero
Stefano Mantero for 2 måneder siden

2-stjernet campingplads (men bedre end mange 3-stjernede). En strategisk beliggenhed for at besøge Porquerolles. Pladserne er lidt små, men tilstrækkelige, selvom mange ligger på en skråning. Der er en lille, men velassorteret butik med rimelige priser, og en restaurant. Fællesområderne er fremragende rene. Brusetiden er lidt begrænset (7 minutter). Personalet er venligt og hjælpsomt. Campingpladsen er lidt isoleret, uden supermarkeder i nærheden. Gåturen langs kysten er dejlig... der er ikke meget strand i nærheden... Alt i alt, stærkt anbefalet til et besøg i Porquerolle.

Cay Schmidt
Cay Schmidt for én måned siden

Campingpladsen ligger i naturlige omgivelser med kun få asfalterede pladser. De fleste pladser ligger i skyggen af ​​fyrretræer. Pladsen har gode offentlige transportforbindelser. En færgehavn til øen Poquerolles ligger også inden for gåafstand. Campingpladsen har gode, tilstrækkelige sanitære faciliteter, der er tilgængelige dag og nat. Toiletpapir er ikke inkluderet og skal medbringes af campister. På grund af den øgede brandrisiko er gas- og kulgrill ikke tilladt. Kun elektriske grill er tilladt. Strandene er vanskelige at nå, og nogle tillader ikke hunde. Der er et lille, velassorteret supermarked ved indgangen til campingpladsen, hvor brød og croissanter kan købes uden forudbestilling. Der er også en restaurant ved indgangen, men den er ikke en del af campingpladsen. Campingpladsen er hundevenlig.

Edith Lisibach
Edith Lisibach for 7 måneder siden

Fantastisk beliggende campingplads, lige ved kyststien og med direkte adgang til havet. Stranden er lille, men kun et par hundrede meter fra færgeterminalen til Porquerolles. Pladserne varierer i størrelse; du skal angive størrelsen på dit køretøj. Pladsen er velholdt og meget velorganiseret. Sanitære faciliteter er lidt ældre, men meget rene og har dejligt varmt vand. Bruserne bruger armbånd, og to 7-minutters sessioner er mere end nok. Der er en lille restaurant og en butik på stedet med fremragende baguetter om morgenen. Personalet var konsekvent yderst venligt og hjælpsomt.

Faciliteter

C
Indhegnet, bom/fast tilsyn
@
Internet adgang
F
Sektion for lette campister (telte)
v
Butik (max 1 km)
u
Kiosk
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
h
Strand eller sø (max 5 km)
k
Bådslip
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
Ø
Udlejning af mobilhomes
i
Windsurfing (max 5 km)
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme

Her skal du bo

Camping La Tour Fondue

Adresse

Avenue des Arbanais
83400 Hyères, (Giens)
+33(0)494 582 359
[email protected]

Åbningstider

marts - november
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort