Anden campingplads

Camping Domaine de Soleil Plage

Beskrivelse af campingpladsen
Rolig, skyggefuld plads nær ved Dordogne-floden. Der udlejes udstyr til søsport. Tennis, minigolf, bordtennis, fodboldbaner, volleyball, bowlingbaner med belysning. Moderne sanitære forhold, ubegrænset brug af varmt vand tilladt.
Rolig, skyggefuld plads nær ved Dordogne-floden. Der udlejes udstyr til søsport. Tennis, minigolf, bordtennis, fodboldbaner, volleyball, bowlingbaner med belysning. Moderne sanitære forhold, ubegrænset brug af varmt vand tilladt.

Anmeldelser

4.2
1502 anmeldelser på Google
Keeplette
Keeplette i løbet af den seneste uge

Nath Ardillier
Nath Ardillier i løbet af den seneste uge

Attention, l'accès à ce camping se fait par une route un peu étroite. Il est situé dans un environnement calme. Piscines agréables. Surprise toutefois de voir nombre de personnes avec des shorts de bain, il me semblait que cette pratique était interdite dans les piscines publiques... Concernant l'emplacement, j'ai réservé un "emplacement avec vue"... Je comprends qu'à la suite des inondations hivernales les emplacements aient été revus, toutefois, malgré "l'offre de deux emplacements pour un" annoncée à l'arrivée ne compense pas le "avec vue" car il n'y en a aucune a fortiori quand une haie sépare deux emplacements il est difficile des les utiliser ensembles. De plus, le prix est exagéré. Les sanitaires ne sont pas de toute jeunesse. L'accès à une plage aménagée au bord de la Dordogne est très agréable

Wendy Bonnaerens
Wendy Bonnaerens i løbet af den seneste uge

Smuk beliggenhed, rolig campingplads (anden halvdel af juni), rent sommerhus med en hyggelig terrasse (Ultimate-typen). Tæt på mange maleriske landsbyer og seværdigheder. Bare swimmingpoolen er ikke *så* stor!

V. Collon
V. Collon i løbet af den seneste uge

Vi havde en fantastisk tid. Mobilhomet lå i skygge og havde en rigtig god beliggenhed. Aktivitetslederne, Iris og Emeric, var fantastiske. Vandparken er meget velholdt.

Gemma Symes
Gemma Symes for én måned siden

Denne campingplads er smuk. Beliggende under kalkstensklipper langs bredden af ​​Dordogne-floden, er det en perfekt base for at udforske områdets smukke gamle landsbyer. De offentlige områder og poolene er meget velholdte. Der er masser af grønt, så masser af skygge i de varmeste dele af dagen. Der er masser af aktiviteter, der skifter dagligt på pladsen, samt petanque, minigolf og bordtennis (du kan låne udstyret gratis i receptionen). Personalet her er venligt og meget hjælpsomt. Mange taler engelsk og har tolereret mine forsøg på fransk. Der er en restaurant, snackbar (du kan bestille takeaway-pizza her, og de er virkelig gode) og en lille butik, hvor du køber friske croissanter, chokoladepai og baguetter (du skal bestille disse dagen før i butikken eller i receptionen, hvis butikken er lukket). Der er også en smoothie-/ishytte ved kanoudlejningen ved siden af ​​floden. Smoothierne er frisklavede, og personalet her er igen meget behageligt. Den chalet, vi boede i, var en med 3 soveværelser og en ideel størrelse for os. Den havde de grundlæggende faciliteter, vi havde brug for til et behageligt ophold. Jeg ville komme tilbage til stedet igen og igen.

ploski mélanie
ploski mélanie for én måned siden

Vi havde et fantastisk ophold på denne campingplads! Adgangen var perfekt, pladsen var perfekt, og personalet var virkelig behageligt og imødekommende. Indkvarteringen var også meget god, ren og funktionel. Der var dog et lille problem med opvaskemaskinen, som ikke var fastgjort og vippede fremad, hver gang vi prøvede at fylde den. Den eneste virkelige ulempe var baren/restauranten og dens åbningstider. Efter at have returneret nøglerne kl. 10:00, ville vi gerne have nydt campingpladsen lidt længere, fået en kop kaffe eller frokost der, inden vi tog afsted. Desværre åbner baren og restauranten kun fra kl. 16:00 og fremefter og kun om aftenen, hvilket er en skam. På trods af dette har vi meget gode minder fra vores ophold og kan varmt anbefale denne campingplads.

Sandrine Cardoso
Sandrine Cardoso for én måned siden

Stedet er fantastisk! Mobilhomes er ret velindrettet. Personalet var generelt venligt (men ikke alle...). Der er dog alt for meget udsigt. Indkvarteringerne ligger meget tæt på hinanden. Vi lejede to og ville gerne være ved siden af ​​hinanden: det koster ekstra! 50 euro, det er første gang, jeg nogensinde har set det!

Marc Verhaak
Marc Verhaak for én måned siden

Smuk beliggenhed ved floden og afslappet atmosfære. Lille supermarked på campingpladsen med basisvarer til en rimelig pris, men husk at reservere brød dagen i forvejen! Campingpladsens butik er lukket om fredagen. Besøgt i majferien; fint mobilhome med stor rabat og inklusive rengøring. Sengene var redt ved ankomst, men gulvrengøringen kunne være bedre. Der var dog byggearbejde på nye campingvogne lige foran vores plads, hvilket forstyrrede feriestemningen lidt i løbet af dagen. Heldigvis var der masser at lave i det omkringliggende område. Kanoudlejning foran campingpladsen anbefales; meget flinke og fleksible mennesker!

Faciliteter

D
Handicapegnet plads
H
Separate vaskekabiner
I
Brusere - v/k vand
J
Puslerum
K
El-stik for hårtører
L
Udslagskumme
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
W
TV for gæster
Y
Legeplads
Z
Mulighed for boldspil
a
Tennisbane (max 1 km)
b
Minigolf (max 1 km)
d
Svømmebassin (max 1 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
f
Soppebassin
g
Svømmehal (max 5 km)
h
Strand eller sø (max 5 km)
j
Fiskemulighed (max 5 km)
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
p
Golfbane (max 5 km)
u
Kiosk
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
@
Internet adgang
Ø
Udlejning af mobilhomes
T
El-stik for campingvogne - 220V

Her skal du bo

Camping Domaine de Soleil Plage

Adresse

Caudon par Montfort Vitrac
24200 Sarlat, (Dordogne)
0553 283 333
[email protected]

Åbningstider

april - september
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort