Anden campingplads

Camping Caravaning La Vieille Ferme

Beskrivelse af campingpladsen

1 km fra havet mellem Cannes og Nice. Dejlig plads med en rolig og fredelig atmosfære.

1 km fra havet mellem Cannes og Nice. Dejlig plads med en rolig og fredelig atmosfære.

Anmeldelser

4
1274 anmeldelser på Google
Daniela Randisi
Daniela Randisi i løbet af den seneste uge

Dejlig campingplads!!! Store, rene pladser med springvand for hver 2. plads. Fremragende velkomst fra personalet, som ikke er en selvfølge i Frankrig, taler italiensk. 3 tips: 1. Poolen er fin, men hvis den var helt overdækket, ville den være bedre. 2. Der ville være behov for en madservice (med brød og basisvarer). 3. Dette er det vigtigste. Barpersonalet bør absolut udskiftes. Min mand, en ven, beskyldte ham for at have stjålet 20 euro fra kassen og sagde, at han havde set dem på sikkerhedskameraer. Efter at være blevet vred, bad han om at se kameraerne, og frem for alt påpegede han, at han beskyldte en politimand og en frivillig fra civilbeskyttelsen. Han ændrede sin historie tre gange og indrømmede derefter, at han tog fejl (det var ikke et sprogproblem, personen udtrykte sig tydeligt). Når det er sagt, anbefaler jeg kraftigt campingpladsens ledere at udskifte barpersonalet med mere passende personale.

Michael Goloschapov
Michael Goloschapov i løbet af den seneste uge

Vi nød virkelig vores ophold på denne campingplads. Vi tilbragte fire dage her med vores campingvogn og et tagtelt. Campingpladsen er meget rolig og ren. Vi fik en varm velkomst og fik endda lov til at tjekke ind tidligere end planlagt, hvilket vi satte stor pris på. Poolen er også meget fin og velholdt. De sanitære faciliteter er generelt tilstrækkelige, men efter vores mening kunne de forbedres, især toiletterne 🫣. Vi ville også sætte pris på en lille butik på stedet, der sælger essentielle dagligvarer og dagligvarer. Campingpladsen er en god base for at udforske det omkringliggende område og svømme i havet. Tak for jeres gæstfrihed!

Gerhard Huber
Gerhard Huber i løbet af den seneste uge

Silvia Merkel
Silvia Merkel for én uge siden

Fantastisk sted, rent, venligt personale! Desværre er stranden for langt væk og ikke særlig pæn. Men poolen på campingpladsen er fantastisk. Denne campingplads er velegnet til at besøge Antibes... men du har brug for en cykel eller bil. Cap d'Antibes har smukke bugter og sandstrande! Vi boede på campingpladsen i to nætter og ville med glæde vende tilbage!

Hardi Hansen
Hardi Hansen for 8 år siden

Dejligt sted.

Noémie
Noémie for 3 måneder siden

Campingpladsen er virkelig dejlig med masser af træer. Vi boede der i lavsæsonen (februar), så der var stille, hvilket var meget velkomment. Poolen var lukket, men så stor ud. De fritgående haner galer hvert 5. til 10. minut fra kl. 4 og fremefter, lige ved siden af ​​mobilehomene, hver morgen (naboerne var også irriterede), en lille ulempe, når man vil slappe af, eller hvis man har en baby, som vi havde. Mobilehomen var meget ren, men vi kunne høre alt, hvad der foregik udenfor, som om vinduerne var så tynde som papir. Det er tæt på Nice (karneval), Antibes, Mandelieu (Mimosa Festival), Menton (Citron Festival) og Cannes, og campingpladsen er godt placeret. Det eneste, der mangler, er en brødleveringsservice i lavsæsonen.

Thierry Boisleme
Thierry Boisleme for 3 måneder siden

Et 5-dages ophold i autocamper i februar. Velkomsten var perfekt, med alle nødvendige oplysninger. Vi blev eskorteret til vores plads, som havde en god størrelse og var godt adskilt af vegetation. De sanitære faciliteter var rene og praktiske og opvarmede om vinteren. Vi kunne ikke prøve de andre tjenester, da de var lukket i højsæsonen (februars skoleferie). Så hvis du ikke har fyldt op med forsyninger inden ankomst, kan det være problematisk, da dagligvarebutikkerne ligger ret langt væk (bortset fra den lokale frugt- og grøntbutik på den nærliggende kiksefabrik). For transport er det bedst at være en god gåer. SNCF-togstationen, der betjener kystbyerne (Nice ligger 10 minutter væk), ligger 1 km væk og er tilgængelig via en sikker, oplyst sti langs vejen om natten eller via en sti gennem den tilstødende park om dagen. Campingpladsen er dog dårligt oplyst om natten til at navigere på området. En skuffelse var lukningen af ​​swimmingpoolen, selvom den er overdækket.

Faciliteter

D
Handicapegnet plads
@
Internet adgang
v
Butik (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
Y
Legeplads
Z
Mulighed for boldspil
p
Golfbane (max 5 km)
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
X
Udendørs grill
f
Soppebassin
d
Svømmebassin (max 1 km)
e
Svømmebassin - opvarmet (max 1 km)
g
Svømmehal (max 5 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
r
Udlejning af campinghytte
U
Faciliteter for tømning af bobilstanke
L
Udslagskumme

Her skal du bo

Camping Caravaning La Vieille Ferme

Adresse

296, Bd des Groules, Alpes Maritimes
06270 Villeneuve, (Loubet)
+33(0)493 334 144
[email protected]

Åbningstider

februar - oktober
Campingpladsen har ikke oplyst priser

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort