DCU fordelsplads

Camping am Badesee - Naturpark und Wandercamping

Medlemsfordele

Willkommensgetränk an unserer Bar
Gratis Wanderkarte der Region
kostenloser Late Check out in der Nebensaison
10% Rabatt auf die Personengebühr in der Nebensaison
Haustier gratis in der Nebensaison
Beskrivelse af campingpladsen

Familie- og vandrecampingpladsen ligger direkte ved den 7 hektar store badesø. På solsiden af Seetal-alperne med Zirbitzkogel (2.396 m) - midt i naturparken - byder den på en afslappende og spændende ferie. Vi har ECOLABEL-miljømærket. Der er 60 pladser på hver 100 m² og en eng til telte lige ved siden af den private badestrand.

I den hyggelige kro med solterrasse bliver du forkælet med frisk morgenbrød, pizzaer, is, hjemmelavet juice og snacks samt hyggelige gullasch- og grillaftener. Zirbitzlamm og gårdens produkter er også en fornøjelse. Den nærmeste butik ligger 2 km væk.

De sanitære faciliteter er pænt indrettede og altid velholdte. Der er 4 toiletter, 3 brusere og en enkelt vaskekabine. Der er også et puslerum, 2 vaskemaskiner og tørretumblere samt et velassorteret ferie- og vandrebibliotek.

Den første campingplads, der har fået det østrigske vandrekvalitetsmærke, tilbyder en række tjenester. Vandretips, læsestof og meget mere. Tilbuddet afrundes perfekt af et fantastisk »lidt anderledes« underholdningsprogram for børn og svømning og fiskeri i Mühln-søen.

Translated with DeepL.com (free version)

Familie- og vandrecampingpladsen ligger direkte ved den 7 hektar store badesø. På solsiden af Seetal-alperne med Zirbitzkogel (2.396 m) - midt i naturparken - byder den på en afslappende og spændende ferie. Vi har ECOLABEL-miljømærket. Der er 60 pladser på hver 100 m² og en eng til telte lige…

Anmeldelser

4.8
448 anmeldelser på Google
Heidi Siebenhofer
Heidi Siebenhofer i løbet af den seneste uge

Céline Mejan
Céline Mejan i løbet af den seneste uge

Excellent camping au bord de l'eau 👌 Petit chemin aménagé mais aussi, de quoi faire de belles marches. Accueil formidable 😍 Très très propre

Sabine Götzinger
Sabine Götzinger i løbet af den seneste uge

En meget smuk, velholdt plads. En rolig campingplads med moderne, rene sanitære faciliteter. Ideel til campister med hunde. Separate bade- og fiskeområder med en god fiskebestand. Mange muligheder for vandreture og gåture. En meget venlig, familiedrevet virksomhed. Vi kommer gerne tilbage.

silvia Berlati
silvia Berlati for én uge siden

Smukt sted, meget imødekommende mennesker, meget rene toiletter og alle tjenester for campisten.

Wolfgang Maier
Wolfgang Maier for én uge siden

Simpelthen fantastisk! Vi fik lov til at spise vores egen morgenmad inde på kroen på en regnvejrsdag og tilbringe resten af ​​dagen med at spille spil uden at skulle bruge mange penge. Personalet var konsekvent meget hjælpsomme og venlige. Selv da vi ankom om aftenen med en guitar, var det slet ikke et problem, og vi blev endda belønnet med en omgang fyrresnaps. Tak igen for det! Børnene havde en fantastisk tid og kunne underholde sig selv både i vandet og med de utallige andre attraktioner. Vi kommer gerne tilbage!

Heidi Dk
Heidi Dk for 1 år siden

Den bedste campingplads jeg har oplevet. En lille plads med 60 pladser, ned til den mest fantastiske badesø. Midt i naturparken.Der er plads til alle, børn der boltrer sig , og ældre der tager sig en dukkert i stille timen mellem 12-14 . Hvor børnene må bade men stille. Der er plads til fiskeri i den ene ende af søen. Badefaciliteter er helt i top. Og der er rent kildevand i vandhanerne. Familien tilbyder en helt fantastisk madoplevelse på spisestedet, med god hjemmelavet økologisk mad. God service og en hyggelig og uformel stemning. De sælger hjemmelavede produkter, fra butikken, øko kød, æg grøntsager, lammeskind, uld produkter ,sæber og cremer. Et fantastisk sted som virkelig bør opleves.

gernot zimmermann
gernot zimmermann for 3 uger siden

En vidunderlig campingplads ved en lille badesø. Pladsen er familiedrevet. De sanitære faciliteter er usædvanligt smukke og rengøres regelmæssigt. Uden for højsæsonen har restauranten en lille menu, men den kan prale af et enestående udvalg. De mange supper er muligvis de bedste, vi har fået på en restaurant i årevis. Ejerne er fåreavlere, og en stor del af menuen kommer fra deres egen gård. Vi har boet på over 300 campingpladser, og denne er blandt de bedst drevne. Engagementet i bæredygtighed er også værd at nævne; det er tydeligt i mange detaljer og ikke kun en facade. Hatten af ​​for Wernig-familien!

M D
M D for 9 måneder siden

En smuk campingplads med førsteklasses faciliteter. Vi boede der i 4 nætter i starten af ​​september. Den kvindelige ejer arbejdede tydeligvis meget hårdt på at få stedet til at føles hjemligt. Hele familien har gjort et fantastisk stykke arbejde. Vi nåede at gå 2 gange og 1 cykeltur direkte fra campingpladsen. Udsigten er fantastisk. Vi ville elske at komme tilbage igen en dag.

Cahira Leiner
Cahira Leiner for 9 måneder siden

En stor og hjertelig tak til hele Wernig-familien. Vi ankom onsdag for en uge med vores hund. Desværre var jeg allerede syg. Men campingpladsen, freden og roen, den afslapning jeg oplevede der, fik mig hurtigt til at føle mig bedre tilpas. Virkelig idyllisk. Langt væk fra trafik, stilhed, en stjernehimmel man ikke ser hver dag. Campingpladsen var stor nok til vores 7 meter lange autocamper. En fiskedam lige der. Maden og servicen var fremragende, og de sanitære faciliteter var i topklasse! Vores hund kunne løbe og snuse rundt, indtil den var fuldstændig udmattet og faldt i seng. Alle var super venlige, med én bemærkelsesværdig undtagelse: "fiskedamsinspektøren". Lidt venlighed ville ikke skade hende, især ikke med betalende gæster. Og vores afskedsmorgenmad var lækker. Det var virkelig svært at forlade jer. Vi vil meget gerne komme tilbage igen. Tak for alt!!! Varm hilsen, familien Paschinger.

Spor ty
Spor ty for 10 måneder siden

En dejlig, lille, velholdt campingplads i en idyllisk beliggenhed. De sanitære faciliteter er nye og meget rene, uanset tidspunktet på dagen eller natten. Venlige ejere, flinkt personale og god mad. Rundstykkeleveringsservicen kan varmt anbefales. Perfekt – vi kommer gerne tilbage!

Faciliteter

@
Internet adgang
F
Sektion for lette campister (telte)
w
Cafeteria (max 1 km)
x
Restaurant (max 1 km)
T
El-stik for campingvogne - 220V
K
El-stik for hårtører
l
Bålplads
Y
Legeplads
c
Løbebane (max 1 km)
Z
Mulighed for boldspil
j
Fiskemulighed (max 5 km)
V
Opholdsrum
I
Brusere - v/k vand
H
Separate vaskekabiner
J
Puslerum
X
Udendørs grill
W
TV for gæster
B
Wellness
h
Strand eller sø (max 5 km)
P
Opvask - v/k vand
Q
Tøjvask - v/k vand
R
Tøjvaskemaskine
S
Tørretumbler/-rum/-skab
r
Udlejning af campinghytte
m
Udlejning af cykler (max 1 km)
L
Udslagskumme
å
Miljøvenlig

Her skal du bo

Camping am Badesee - Naturpark und Wandercamping

Adresse

Hitzmannsdorf 2
8822 Mühlen Steiermark
0043 35 862 418
[email protected]

Åbningstider

april - september
Prisliste år 2026
Valuta EUR
Voksen pr. nat
12.50
Børn pr. nat
7.50
Motorcykel pr. nat
16.00
El pr. nat
3.00
Hund pr. nat
5.00
€ 39,00 - 45,00 für 2 Personen all inclusive

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort