Vogne og udstyr
Renault Kadjar diesel 1,6 130hk
Skrevet af Sisse Walløe, 30-05-2016 - 16:23
Hej
Vi kigger efter ny bil og er faldet lidt for Renault Kadjar som må have 1.800kg på krogen.
I DCU's test af campingtrækkere og EB's anmeldelser skriver flere dog at SUV'erne bliver ustabile med CV på krogen på grund af det lidt højere tyngdepunkt. Er det noget jer der har Kadjar, Qashqai eller lignende mærker?
Er der nogen der har erfaringer med Kadjar som campingtrækker?
Med Venlig Hilsen
Sisse og Christian
Tak
Tak for svar. Vi har købt en Kadjar som vi fik i mandags. I morgen kører vi til Bretagne i den nye bil, og mon ikke vi bliver tilfredse :-)
Qashqai
Hej
Vi har en Qashqai 130 diesel med en Kabe hvor faktiske vægt er 1830 kg.VÌ har netop været i Spanien og kørt 5500 km. Vi har tidligere kørt Mondeo med samme campingvogn. Forskellen er den at Qashqai har tendens til at vippe lidt på grund af den korte akselafstand, hvor Mondeoen havde tendens til at slingre ved høje hastigheder, hvilket, vi ikke mærker ved Qashqai. Alt i alt RTL vi godt tilfredse med Qashqai
Renault
Hej med jer
Vi har en Renault Captur som må trække 1200kg på krogen og en Adria Adora 472 som har en egenvægt på 1000 kg og har nu været i Italien 2 gang uden problemer. Selvom den ikke har den helt store motor kører den fantastisk¨.
Problemet med vores Capture er at vi kun må trække 1200 kg og at vores CV total vægt på 1300 kg.
Vi har så også kigget på en Kadjar og vores forhandler fortalte at jeg bare kunne prøve en demo i en uge og prøve at køre på CV og uden.
Det må siges at være et flot tilbud. Men som skrevet er vi meget glade for vores Captur