Glamping

FERIE

Vil gøre det nemt at overnatte i naturen

Hjemmesiden Campanyon er blevet markedsførende indenfor glampingferier i Skandinavien.

Tekst Torben Brandt 

Foto Campanyon og Lasse Løndahl Henriksen

Et møde mellem danske Kristian Qwist Adolphsen og norske Alexander Raknes, der begge gik på Copenhagen Business School (CBS), var i 2020 startskuddet til at danne bookingplatformen Campanyon, som gør det let at finde overnatningssteder i naturen, deriblandt glampingovernatninger. 

- Vi mødtes under corona, hvor vi kunne se, at der var stor efterspørgsel på naturnære overnatningssteder, fordi folk ikke kunne rejse ud af landet. Samtidig kunne vi se, at der ikke var en platform, der var ledende i Europa, og som samlede disse naturovernatninger på tværs, og det, syntes vi, var en spændende mulighed for to som os, der begge er glade for at være i naturen, siger Kristian Qwist Adolphsen, der er medstifter og administrerende direktør i Campanyon. 

Sagde op på Google 

Efter studiet arbejdede både Kristian og Alexander hos Google i en periode, men her sagde de op for at hellige sig arbejdet med Campanyon på fuld tid. Det førte til, at Campanyon blev markedsførende i Norge indenfor naturovernatninger, og i 2024 fusionerede Campanyon med den danske bookingplatform Owayy og dens to danske grundlæggere, Magnus og Anton. 

Owayy var markedsførende inden for glamping i Danmark, og målet var, at de to platforme tilsammen kunne skabe den største platform for unikke naturophold i Skandinavien. 

- Owayy var nogle af de første, der begyndte at introducere glamping for danskerne, og de var stærke i Danmark. Vi var stærke i Norge, og derfor syntes vi, at det kunne skabe nogle gode synergier at slå de to platforme sammen, og i dag er vi den største platform i Norge og Danmark for naturunikke oplevelser som glamping og overnatning i trætopshytter. Derudover er Sverige også et marked, som vi kigger meget ind i, forklarer Kristian Qwist Adolphsen. 

Ikke bare en døgnflue 

Interessen for at være ude i naturen fik et kæmpe skub af corona, og det er fortsat i de følgende år. 

 

Glamping
Under corona-pandemien steg danskernes lyst til at være ude i naturen markant, og den tendens er fortsat efter corona. Billedet er fra Fosdalen, der ligger lige ved DCU-Camping Tranum.

- Naturoplevelser er kommet for at blive og har været i stigning siden corona, så det er ikke bare en døgnflue. Antallet af glampingværter er steget år for år, og søgeordene på Google viser, at den generelle interesse er steget. 

- Glamping er blevet udråbt som en megatrend af forskellige trendresearchere, og samtidig er folk i stigende grad blevet klimabevidste og tænker over deres klimaaftryk, når de rejser. Folk er fokuseret på naturnære og autentiske oplevelser, og den efterspørgsel har vi sagtens kunnet mærke. Desuden har regeringen i sit seneste udspil lagt op til, at der skal være bedre rammebetingelser for glamping, og at det skal være lettere at oprette glampingenheder, så det viser, at der er velvilje fra politisk hold, siger Kristian Qwist Adolphsen. 

Vision for naturen 

Udover at få flere ud i naturen har Campanyon også en vision for naturen. Den går ud på at støtte bæredygtige initiativer, der tager hensyn til naturen, at være naturens alliererede og samtidig få folks øjne op for, at de ikke behøver at krydse Atlanten for at få naturoplevelser, for de kan sagtens findes tæt på, så man samtidig støtter lokalsamfundene. 

- Mange af vores værter sætter vældig stor pris på, at vi har denne her vision, og at vi gerne vil gøre det let og nemt at komme ud i naturen, for de er selv meget passionerede og har det ofte som et fuldtidsarbejde. På den måde er vi et godt alternativ til de traditionelle platforme, der drukner i hoteller og lejligheder, siger Kristian Qwist Adolphsen. 

Glamping
Store naturoplevelser kan sagtens findes i nærheden af, hvor man bor. 

Kunderne bor i byerne 

Hos Campanyon har de gennem bookinger hos de cirka 1.500 værter et ret klart billede af, hvem kunderne på hjemmesiden er. 

- Vi kan se, at der både i Sverige, Norge og Danmark er en overvægt af folk, der bor i byen, og som gerne vil have et afbræk fra den travle dagligdag i byen og komme ud at opleve naturen og få noget ro og nærvær med hinanden i nogle naturnære omgivelser. Det er både par og familier med børn, som bestiller, men det er ikke kun de unge. Mange af dem, der booker, vil gerne have noget komfort, og så bliver det en fin mellemvej at tage på glamping, hvor det ikke er den helt rå og rustikke naturoplevelse med eget liggeunderlag og eget telt, men derimod natur og komfort på samme tid, så man får det bedste fra to verdener, siger Kristian Qwist Adolphsen.

Meld dig ind

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 19 campingpladser.
  • 15% rabat hos 90 DCU fordelspladser
  • 20% rabat på hytter i lavsæson
  • Rabat på attraktioner i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat på service hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her