Nordisk Camping Træf

Nordiske campister samlet i sommerens Svendborg

Solen skinnede fra en næsten skyfri himmel, da omkring 360 campister fra de nordiske lande mødtes til Nordisk Campingtræf i Svendborg.
Foto Lasse Løndahl Henriksen

360 campister var samlet til træf i Svendborg.

Det er ikke kun danskerne, der elsker den danske sommer. Den viste sig fra sin allerbedste side, da omkring 360 campister i 180 enheder mødtes til Nordisk Campingtræf, NCT 2026, i Svendborg fra 13. til 17. juli. 

Med autocampere, campingvogne og telte blev området ved Svendborg Idrætscenter forvandlet til en stor, nordisk campingplads. Her boede danskere, svenskere, nordmænd og finner side om side med kort afstand til både Svendborgs centrum og Det Sydfynske Øhav. 

I året, hvor DCU fejrer sit 100-års jubilæum, blev der budt på fem dage med aktiviteter, musik, langborde og nye bekendtskaber på tværs af landegrænser. 

Foto Lasse Løndahl Henriksen
Det var idrætscenteret i Svendborg, der dannede rammen om det nordiske træf.

For DCUs landsformand, Anne-Vibeke Isaksen, var glæde, hygge og dans gennemgående temaer for træffet. 

– Der sker så meget i verden omkring os, og derfor er det fantastisk, at vi her kan mødes på tværs af landegrænser og være sammen om glæde, hygge og dans. I de her dage har campister fra hele Norden mødt hinanden, delt gode oplevelser og knyttet nye bånd. Det er noget helt særligt, at camping kan samle mennesker på den måde, siger Anne-Vibeke Isaksen. 

Hun glæder sig samtidig over den store frivillige indsats fra DCUs kredse, der har bakket flot op om både planlægningen og afviklingen af træffet. 

– Det kræver mange frivillige kræfter at skabe et træf som dette, og kredsene har ydet en fantastisk indsats. De har været med til at skabe rammerne om nogle dejlige dage og give vores nordiske gæster en varm velkomst, siger Anne-Vibeke Isaksen. 

Foto Lasse Løndahl Henriksen
Landsformand Anne-Vibeke Isaksen bød de mange campister velkommen.

Lone Nevdal Andersen, formand for DCUs 3. Kreds og medlem af DCUs hovedbestyrelse, har sammen med de mange frivillige stået bag planlægningen og afviklingen af træffet.  

– Det er gået så godt. Alle er glade og tilfredse, og folk hygger sig. Vi har haft det smukkeste sommervejr, og der har ikke været nogen problemer, siger hun. 

Foto Lasse Løndahl Henriksen
Åbningsceremonien var festlig med faner, musik og tale.

Flag, musik og campingsang 

Nordisk Campingtræf arrangeres på skift af campingorganisationerne i Danmark, Sverige, Norge og Finland. Sidste år blev træffet holdt i Vimmerby i Sverige, mens DCU i år var vært i forbindelse med organisationens 100-års jubilæum. I 2027 går værtskabet videre til Norge. 

Ved åbningsceremonien blev de nordiske faner båret ind under sang og musik, og Anne-Vibeke Isaksen bød deltagerne velkommen. 

DCUs nye campingsang ” Sammen under stjernerne”, der er skrevet i anledning af 100-års jubilæet, blev også spillet. DCUs maskot, Kratte, var med til at hilse på campisterne og skabe smil blandt både børn og voksne. 

– Åbningen var meget festlig. Det var dejligt at se fanerne, høre musikken og opleve alle deltagerne samlet, siger Lone Nevdal Andersen. 

Foto Lasse Løndahl Henriksen
Deltagerne i NCT fik også mulighed for at høre DCUs campingsang "Sammen under stjernerne".
Foto Lasse Løndahl Henriksen
DCUs maskot Kratte var selvfølgelig også med til det nordiske træf og skabte glæde og gav masser af krammere.
Foto Lasse Løndahl Henriksen
NCT blev spillet i gang med god musik.

Langborde og nordisk samvær 

Dagene bød blandt andet på aktiviteter for børn, manøvrekørsel, musik og dans, langborde og en stor nordisk aften med fællesspisning. 

– De er rigtig gode til at samles omkring langbordene. Det er dejligt at se, hvordan folk hygger sig på tværs af landene. Der er både autocampere, campingvogne og telte, men når man mødes ved bordene, betyder det ikke noget, hvilken type man camperer i, siger Lone Nevdal Andersen. 

Baglæns gennem banen 

En af de aktiviteter, der vakte stor interesse, var Caramba – en finsk campingsport, hvor deltagerne kører baglæns gennem en bane på tid. 

Inden konkurrencen var der mulighed for at træne, og både campingvogne og autocampere blev bakket gennem banen. Der blev desuden holdt manøvrekørsel, hvor deltagerne kunne øve sig i at bakke og manøvrere med campingvogn og opnå mærker for deres færdigheder. 

– Mange synes, at det er imponerende at se Caramba. Det kræver stor præcision at køre gennem banen baglæns, og der var stor interesse for både træningen og konkurrencen, fortæller Lone Nevdal Andersen. 

Anne-Vibeke Isaksen
Her ses de glade vindere i Caramba. Det var Finland, som løb med sejrene.

Vinderne i Caramba

Hurtigste mand i autocamper: Johanni Peteri Finland 
Hurtigste mand campingvogn: Elis Bussmann Finland 
Hurgtigste kvinde campingvogn Mari Kujansuu Finland 
Hurtigste kvinde autocamper Marjo-Riita Björkroth Finland

Ud for at opleve 

Placeringen ved Svendborg Idrætscenter gav deltagerne mulighed for at benytte faciliteterne i både idræts- og svømmehallen, mens en af hallerne lagde gulv til musik og dans om aftenen. 

Samtidig var det let at komme ind til Svendborg med bus, tog eller på cykel. Mange benyttede opholdet til at opleve byen, havnen og de mange butikker, caféer og restauranter. 

Flere af de udenlandske deltagere kombinerede desuden træffet med et længere ophold i Danmark. 

Nogle besøgte blandt andet DCU-Camping Rørvig Strand og DCU-Camping Åbyskov Strand på vej til Svendborg, mens andre fortsatte rundt i Danmark efter træffet. 

Foto Lasse Løndahl Henriksen
De mange campingvogne, telte og autocampere fyldte godt i landskabet ved idrætscenteret i Svendborg.

Stor hjælp fra Svendborg 

At få plads til 180 campingvogne, autocampere og telte og samtidig skabe rammerne om fem dage med aktiviteter og underholdning krævede et stort samarbejde. 

Lone Nevdal Andersen fremhæver den hjælp, arrangørerne har fået fra Svendborg Kommune, Svendborg Idrætscenter og turistkontoret. 

– Vi har fået en helt fantastisk service. Kommunen har hjulpet med de nødvendige tilladelser, personalet ved hallerne har været meget imødekommende, og turistkontoret har hjulpet med information. Svendborg har været et fantastisk sted at holde et arrangement som dette, siger hun. 

Da træffet sluttede fredag 17. juli, kunne deltagerne se tilbage på dage med sol, aktiviteter, musik og mange timer omkring langbordene. Og måske også på nye bekendtskaber, der kan fortsætte, når de nordiske campister mødes igen i Norge i 2027, hvor træffet holdes fra 12. juli til 17. juli 2027 i Mjøsparken, Brumundal, som ligger mellem Hammer og Lillehammer.

NCT afholdes i: 
2027 Norge, 
2028 Finland 
2029 Sverige 
2030 Danmark

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort