DCU 100 ÅR
DCU fylder 100 år: Sådan startede det
Tekst: Niels Geckler. Foto: DCU
I dag er camping for mange lig med ferie, frihed og komfort i naturen. Men historien begynder et helt andet sted: i en tid hvor teltovernatning i det fri var noget, man dyrkede under betegnelsen ‘lejrsport’ — en mere spartansk tilgang til friluftslivet end den campingkultur, vi kender i dag.
Den 13. december 1926 samledes en lille flok friluftsmennesker til et møde i Valby. Her blev foreningen ‘Lejrsport Danmark’ stiftet. Set med nutidens øjne kan navnet virke stort for en lokal københavnsk klub med blot 26 medlemmer, men man skal jo starte et sted — og netop den start skulle vise sig at blive afgørende.
Fra pionerånd til organisation
Efter 1. Verdenskrig fik lejrsporten fat i flere og flere danskere, og interessen førte til, at man begyndte at organisere sig i lejrklubber. ‘Lejrsport Danmark’ var en af dem — og udviklede sig siden til Dansk Camping Union (DCU), der i dag er camping-Danmarks interesseorganisation.
For 20 år tidligere havde de færreste danskere af egen drift søgt ud i naturen for at sove under et stykke stof uden hjemlige bekvemmeligheder. Men spejderbevægelsen, der kom til Danmark omkring 1910, gjorde netop det — og blev en vigtig inspirationskilde. Samtidig kom impulser fra udlandet, hvor man blandt andet organiserede sig i vandrebevægelser og dyrkede teltovernatning, eller som i USA tog på bilture med telt i bagagen.
Stiftelsen i 1926 blev dermed ikke bare starten på en forening, men også et tidligt, dansk knudepunkt i en større friluftsbevægelse — og begyndelsen på den historie, som DCU i 2026 markerer som sit 100-års jubilæum.
Læs mere om DCUs 100 års-jubilæum her.