DCU 100 ÅR
Campingglæde fra morgen til langbord
Landsformand Anne-Vibeke Isaksen overnatter i et ikonisk Isabella-telt fra 1959 – og på en hjemmelavet madras af hø. – Jeg sover fantastisk, siger hun.
Campingkaravanen er kommet godt fra start og viser på fineste vis campinglivets mange former. Her er både teltcampister, teltvogne, gør-det-selv-løsninger, campingvogne og autocampere – og tilsammen tegner de omkring 70 vogntog et levende billede af campinglivet i Danmark.
– Vi har fået en virkelig god start, og det har været dejligt at opleve stemningen i karavanen. Solen har skinnet, folk hygger sig ved langbordene, og der bliver snakket og grinet på kryds og tværs. Det viser virkelig, hvad camping også handler om – fællesskab og gode oplevelser sammen, siger landsformand Anne-Vibeke Isaksen.
Efter gode dage på DCU-Camping Hesselhus og DCU-Camping Aarhus – Blommehaven er karavanen onsdag kørt videre mod DCU-Camping Flyvesandet Strand, hvor deltagerne samles igen senere i eftermiddag. Torsdag går turen videre over broen mod DCU-Camping Rørvig Strand på Sjælland.
Det dejlige vejr nydes foran denne skønne veterancamingvogn i gul og sort.
Morgengymnastik og fællesskab
Undervejs er fællesskabet blevet en stor del af oplevelsen. Dagene begynder blandt andet med fælles morgengymnastik, hvor deltagerne mødes tidligt for lige at få kroppen i gang.
– Vi står der i nattøj og klipklapper og får rørt os lidt. Bagefter ønskes alle en god dag med den populære og livsbekræftende sang “Den dejligste morgen” af Gnags, så det ender altid med den dejligste morgenstemning, fortæller Anne-Vibeke Isaksen.
Om aftenen samles deltagerne ved et langt langbord, hvor både mad og aktiviteter følger forskellige temaer fra dag til dag. Der har blandt andet været levende musik, gåtur til Den Uendelige Bro ved Aarhus, og onsdag aften skal deltagerne til stranden og slå smut med sten.
Campisterne samles hver aften ved langbordene, hvor snakken går på kryds og tværs efter dagens etape.
Tirsdag aften på DCU-Camping Aarhus – Blommehaven sørgede levende musik for ekstra stemning, og flere benyttede lejligheden til at tage en svingom i aftensolen.
– Vi har haft forskellige madtemaer. På Hesselhus var det grill, og på Blommehaven var det mormors køkken, og i aften står den på italiensk inspireret mad. Det er hyggeligt, at der sker noget forskelligt hver dag, siger Anne-Vibeke Isaksen.
Hun glæder sig især over den åbenhed, der præger campingkaravanen.
– Det er nogle af de mest positive og livsglade mennesker. Folk vil gerne tale med hinanden, dele historier og lytte til hinanden. Der er ikke nogen lukkede grupper – alle er åbne. Det er virkelig livsbekræftende at opleve, siger hun.
Landsformand Anne-Vibeke Isaksen har valgt at sove i et telt fra teltproducenten Isabella, som er fra 1959.
Både babyer og veteraner på tur
Anne-Vibeke Isaksen deltager selv i karavanen med et helt særligt telt. Det ikoniske Isabella-telt stammer fra 1959 og er formentlig et af de ældste Isabella-telte, der stadig kan bruges. Isabella blev grundlagt i 1957, og teltet er derfor et lille stykke campinghistorie i sig selv.
Til oplevelsen hører også en hjemmelavet hømadras. – Jeg har lavet min egen hømadras, og jeg har faktisk sovet fantastisk. Det har heldigvis ikke regnet, for så havde det nok været noget andet, siger Anne-Vibeke Isaksen.
– Men det isolerer virkelig godt mod kulden, så jeg har ligget varmt og godt hele vejen.
Campingkaravanen i forbindelse med DCUs 100-års jubilæum tæller deltagere i alle aldre – fra den yngste på bare seks uger til den ældste på 84 år – og mere end 20 hunde er også med undervejs.
– Det siger også noget om campinglivet. Det er en ferieform for alle, siger Anne-Vibeke Isaksen.
Autocampere er også med på campingkaravanen og de er også repræsenteret i mange udgaver og størrelser.
Samarbejde på tværs i DCU
Anne-Vibeke Isaksen glæder sig også over det store arbejde, der ligger bag campingkaravanen, og den måde hele organisationen har løftet opgaven sammen.
– Kredsene har gjort det fantastisk, og karavanen er også et bevis på, hvordan vi samarbejder i DCU. Kredse, DCU-Huset, ledelse og lejrchefer – det er alle niveauer, der møder hinanden og løfter i fællesskab, siger Anne-Vibeke Isaksen.
Hun mener, at campingkaravanen også viser noget vigtigt om campinglivet og fællesskabet i Danmark.
– DCU kan rigtig meget, når vi arbejder sammen, og samtidig får vi sat fokus på campinglivet på en dejlig og positiv måde. Det mærker man tydeligt på sådan en tur her, hvor så mange bidrager til, at det bliver en god oplevelse, siger hun.
Karavanen viser campinglivet i mange former – fra teltcampister og små retrovogne til moderne autocampere.
Turen går videre
Onsdag er campingkaravanen kørt videre mod DCU-Camping Flyvesandet Strand, hvor deltagerne samles igen senere i eftermiddag.
Torsdag formiddag går turen videre over broen mod DCU-Camping Rørvig Strand på Sjælland, inden karavanen fredag afslutter turen på DCU-Camping København – Absalon.
Undervejs ankommer karavanen til campingpladserne i løbet af eftermiddagen, og fra kl. 16 til 18 er det muligt for besøgende at kigge forbi og opleve campinglivet og de mange forskellige vogne tæt på. Alle er velkomne – man skal blot henvende sig i receptionen, og der er gratis adgang.
Hver formiddag kører campingkaravanen videre i mindre hold mod næste campingplads.
– En lille tak til vejrguderne. Det betyder altså noget, at vi kan sidde ude lidt længere om aftenen og nyde fællesskabet. Og så tror vi på vejrudsigten, der siger, at det holder hele ugen ud, siger Anne-Vibeke Isaksen med et smil.