FERIE

Byferie bag murene i Avignon

Ved Rhône venter Avignon med pavelig historie, bymure, smalle gader og et af Sydfrankrigs mest markante bybilleder.
Foto: Rasmus Schønning

Avignon ligger markant ved Rhône — med bymure, tårne og Pavepaladset som en del af byens stærke silhuet.

Avignon ligger lige ned til Rhône og kan ved første blik ligne en af de mange historiske byer langs floden. Men byen har en særlig tyngde, der gør den til et af de mest spændende stop i området.

En stor del af forklaringen ligger i Pavepaladset. Avignons storhedstid begyndte i 1309, hvor paven flyttede fra Rom til Avignon. Byen forblev under paveligt herredømme frem til 1791, og kirkens overhoveder fra hele Europa valfartede hertil.

Det er bygningerne fra den periode, man stadig møder i dag. Pavepaladset, bymurene, de smalle gader og de åbne torve gør Avignon til en by, der bedst opleves med gode sko og god tid.

Foto: Rasmus Schønning
Pavepaladset er Avignons store vartegn og minder om den periode, hvor byen var centrum for Europas kirkelige magt.

Byen bag murene

Den bedste måde at opleve Avignon på er til fods. Bag murene venter smalle gader, trapper, udsigtspunkter og små pladser, hvor man kan tage en pause undervejs. I godt vejr kan man også se helt til Mont Ventoux.

Et andet af byens kendte vartegn er resterne af Avignonbroen, Pont Saint-Bénézet. Broen ses bedst fra vandsiden, hvor Rhône og byens gamle silhuet danner en smuk ramme om historien.

Oprindeligt var broen omkring 900 meter lang. I dag er der kun 120 meter tilbage, fordi man opgav at restaurere den efter voldsomme vandskader i 1669.

Foto: Rasmus Schønning
Resterne af Pont Saint-Bénézet ses bedst fra vandsiden, hvor Rhône og Avignon danner en smuk historisk ramme.

Der er mange trapper i Avignon, så byen kræver lidt benarbejde. Til gengæld er der også mange fortovscaféer, hvor man kan få pusten tilbage med kaffe, croissant og udsigt til livet bag murene.

Det kan du også opleve

Området omkring Avignon byder på flere klassiske sydfranske oplevelser. Blandt de oplagte udflugtsmål er Fontaine-de-Vaucluse, Mont Ventoux og Pont du Gard.

Her kan du bo
Camping Bagatelle Le Pavillon Bleu
www.campingbagatelle.com/camping-avignon/

Læs mere om ferie

Danmarks største camping-fællesskab

Bliv medlem af Dansk Camping Union og få:

  • 30% rabat på DCUs 20 campingpladser.
  • 20% rabat på DCU hytter i lavsæson
  • Spar 15% på over 100 danske DCU Fordelspladser
  • Over 300 udenlandske DCU Fordelspladser med rabat
  • Rabat på 100 oplevelser i hele Danmark
  • Teknisk rådgivning
  • Rabat hos DCU Servicecentre
  • Magasinet Camping-fritid otte gange årligt

Bliv medlem her
Danmarks kort