4 Kreds Efterårstur til Østrig Mayerhofen - Tullen
-
11500.00
4. kreds sensommerturen går i år til Østrig i tiden 1. til
15. september 2022 i alt 14 overnatninger.
Vi starter i Mayerhofen hvor vi skal være i 4 dage, på Camping Alpenparadis der ligger i gåafstand til byen (www.campingalpenparadis.at). Mayerhofen ligger i det fantastiske område Zillertal der er et yndet skisportssted, men også fantastisk om sommeren. Her skal vi have en bjergtur, hvor vi tager med bus til Finken og der med en bjergbane op i ca. 2000m. Her går vi ca.1 km blandt kørerne som går frit i området. Vi nyder den fantastiske bjergudsigt, og der er steder hvor man kan få en forfriskning. Derefter tager vi en anden bjergbane ned, som ender lige i midten af Mayerhofen. Der vil være østrigsk musik på Erlebnis Sennerei, og også en af dagene spisning på campingpladsens hotel. Derudover bliver der også fri til at opleve byen på egen hånd.
Mandag den 5 september kører vi ca. 350 km. til Tulln, hvor vi skal bo på Donaupark Camping Tulln. Vores gode vært Franz vil tage imod os. Her vil vi også få masser af oplevelser. Der vil være en udflugt med båd til Bratislava med guide og spisning. Bratislava er hovedstaden i Slovakiet og ligger på begge sider af Donau, byen er stadig ikke færdig renoveret, så der er ruiner i selve byen; men stadig flotte bygninger og især kirkerne er et besøg hver.
Der vil blive en rundtur i Wien, hvor vi skal se de mest berømte steder som Friedensreich Hundertwasser´s fantastiske bygninger, som er opført i delvis økologiske materialer. Huset i Kegelgasse har hvert vindue og dør sit eget format, og hver bolig er markeret udefra med sin egne farver. Rundturen slutter i Prater hvor vi skal spise den berømte (Schweine Haxsen) svineskank.
En sejltur på Donau hvor vinrankerne gror langs skråningerne, hvorfra nogle af verdens bedste hvidvin kommer. Hver lille eller stor by har altid mindst en Heurigen åben (ny høst).
Selvfølgelig er der plads til overraskelser, og de dage der ikke er udflugter, tilbyder Franz at lave cykelture ud i den smukke natur omkring Tulln
Der vil være spisning på de fleste udflugter, dog er drikkevarer for egen regning.
Foreløbigt program med forbehold for ændringer
Torsdag 1. Ankomst Mayerhofen
Fredag 2. Osteri / musik
Lørdag 3. Bus til Pinkenbahn og med lift til toppen vandring på bjerget
til MayerhofenBahn og ned med lift og gåtur tilbage til campingpladsen
Søndag 4. Fri til egen disposition indtil aften spisning på pladsen
Mandag 5. Kører vi til Tulln og velkomst drink
Tirsdag 6. Guidet bustur i Wien slut med spisning i Prater
Onsdag 7. Fri
Torsdag 8. Bus og sejltur til Bratislava med guidet tur og spisning og bus retur
Fredag 9. Fri
Lørdag 10. Bus til Seegrotte med spisning
Søndag 11. Fri
Mandag 12. Bus og sejltur på Donau med spisning
Tirsdag 13. Fri
Onsdag 14. Afskeds middag på pladsen
Torsdag 15. Afrejse
Samt vinsmagning hvilken dag ??
Priser:
Prisen for en enhed med to personer 11.500 kr
Prisen for en enhed med en person 7.500 kr
Tilmelding fra 4. april kl. 18.00 til 30. april her på hjemmesiden
OBS: Tøv ikke med at melde jer til selv om turen melder fuldoptaget
Vi arbejder på at udvide deltagerantallet så I får besked så snart det er på plads
så ingen indbetaling før I får besked om vi har fået de ønskede pladser i Østrig
Hilsen turlederne
Else og Finn mobil 40829463
Mail: kreds4@dcu.dk
Lene og Bjarne mobil 21476724
Mail: skaga145@skagennet.dk
Du skal logge ind for at kunne tilmelde dig.